Богатството и различието на християнските Църкви трябва да бъде повод за сближаването на различите религиозни деноминации, а не са отдалечаването. Това е централното послание на Националния съвет на Християнските църкви в Бразилия по повод Молитвената седмица за християнско единение, която се чества от 28 май, Възнесение Господне, до 4 юни, Петдесятница.
В Бразилия централното събитие е посветено на 500 години от Реформацията
В много латиноамерикански страни Молитвената седмица се чества преди или след Петдесятница. Избраната тема за тази година е „Помирение: любовта Христова ни насърчава“ (2Кор. 5,14-20) – Честване на 500 години от Реформацията“. „Реформаторското движение не бе лишено от конфликти и религиозен екстремизъм, причинен от заинтересуваните страни. Именно поради тези конфликти думата „помирение“ е ключова дума в размисъла за тази 500 години“, посочва текста за седмицата, подписан от представителя на християнските църкви в Бразилия.
Също в Боливия Молитвената седмица се чества от 28 май на същата тема, припомняйки 500 годишнината от Реформацията. В този контекст всяка Църква е подготвила своя програма с инициативи за отбелязването на седмицата.
Църквите в Чили призовават към помирение
В Чили Молитвената седмица ще започне на 4 юни, Петдесятница, и ще бъде закрита на 11 юни. „Тази година Молитвената седмица ни призова да се помирим с Бог и помежду си. В светлината на Словото Божие, цитирано в темата, нека се молим и работим непрестанно за постигането на видимото единение“, призова монс. Хорхе Вега Веласко, епископ на Илапел и председател на Националната комисия за икуменизма.
Напредък в икуменическия диалог в Уругвай
Епископът на Сан Хосе, монс. Артуро Фухарно, председател на Съвета на Християнските църкви в Уругвай ще представи своето размишление по време на икуменическото честване, което ще се проведе на 1 юни в лютеранската църква на Германската евангелска конгрегация в Монтевидео, в рамките на Молитвената седмица за християнско единение. Членовете на Християнските църкви в Уругвай ще се съберат, за да размишляват по темата на Седмицата и, за да спомогнат за напредъка на диалога между различните деноминации.
Коментар на Последните дни
Първото изречение от новината трябва да бъде разбрано в дълбочина от всеки вярващ човек. Когато стане дума за икуменизъм и за това, че всички ще се поклонят на понтифекса, обикновено представителите на другите деноминации заявяват: "Аз никога няма да стана католик! Това което адвентистите проповядват, е пълна измислица!" Протестите идват най-вече от православните, защото те си вярват, че като има 1000 години схизма между тях и католиците, това им гарантира "вечно" разделение от Католическата църква. Положението съвсем не изглежда така. На практика много малко православни църкви се противопоставят на икуменизма и то повече защото не искат "да са втори" след "Вартоломеевата група". Но иначе правят всевъзможни стъпки и те да се включат във вавилонското блато. Въпросът обаче беше дали някой ще ги принуждава да се откажат от православието? Не. Както никой няма да изиска от протестанти, петдесятници, будисти, мюсюлмани или каквито и да са да се откажат от вярата си. Католическата църква иска само понтифексът да бъда признат за глава на всички хора, неделята да бъде обявена за Господен ден и в нея всеки човек да приема евхаристията. А различията никой няма да закача. Напротив. Всеки ще си изповядва своите учения и ще си вярва както си вярва до този момент. Важното е да приемат папата за свой духовен глава и...ГОСПОДАР, защото на когото се спазват заповедите, на него се покланяш!
Николай Георгиев