
Приключи тридневната визитата на почетния председател на Папския съвет за насърчаване на единството между християните, Кардинал Валтер Каспер в България. По време на посещението си той се срещна с представители на правителството, църквата и религиозните общности.
Ключова беше срещата с Негово Светейшество патриарх Неофит. Ето посланието, което той отправи към представителите на деноминациите и дипломатическият корпус:
Имам щастливата възможност да се върна за пореден път в тази страна с дълга християнска традиция и вековна история, с която е известна и която намира своето място в председателството на Европейския съюз.
По един метафоричен начин папа Франциск казва: Диалогът означава да вървим заедно и да останем заедно. В продължение на много години бях отговорен за диалога между църквите и религиите, дори за толкова чувствителна тема като диалогът между католическата църква и юдаизма. Невинаги беше лесно, но винаги беше възможно да намериш добри и нови приятели. Философът Аристотел казва, че диалогът е ключов за обществото и за мира между хората, религиите и културите. Пожелавам на тази среща в чест на празника на Светия Престол да подсили нашите приятелства и приятелствата между страните и религиите, които представляваме. Нека Мирът бъде между нас.

Какви впечатления имате от срещите си с малцинствените религиозни общности, как се отнасят те към бъдещо посещение на папа Франциск в България?
Срещнах се с всички представители на религиозни общности и бях впечатлен от добрите отношения между католическата и протестантската, и в известна степен православната църква. Мисля, че това е важно свидетелство за бъдещето. Папа Франциск е много ценен и обичан тук и това послание искаха да му предам, че го очакват тук. Така, че той би се радвал на една бъдеща възможност да посети България.
Какво ще промени неговото посещение за доброто на България?
Трудно е да се каже, какво той ще промени. Най-важният въпрос остава мирът и проблемите с Турция. Главният проблем е мирът в този район на света да бъде запазен, така че хората да могат да се развиват. Виждам от последното си посещение, че София като град е много по-развит и красив от преди и хората са направили много.
Коментар на Последните дни
Срещата между Валтер Каспер и представители на представители на правителството, църквата и религиозните общности беше достатъчно скрита и тайнствена и ако не беше афиширана от Ватикана, едва ли информация за това "събитие" щеше да стигне до обикновените хора. Не че все пак една медия не го отрази. Но за разлика от други подобни случаи този път всичко беше приглушено, може би за да не се предизвика негативна реакция сред българите, въпреки твърдението на кардинала за голямата им обич към понтифекса. Всъщност, нашият народ дори и в момента да не изпитва кой знае какви топли чувства към Рим, е напълно възможно в скоро време да се хвърли в краката на Франциск, особено ако от него бъде изпратена някои чудотворни мощи или Католическата църква спонсорира някакво мероприятие. А понтифексът е специалист в тези неща. Не случайно на всяко мсто и при всеки удобен случай той и неговите подчинени говорят за социално евангелие и проповядват "мир и безопасност". А в дни на сериозни заплахи - реални или виртуални - хората са готови да се съгласят на всичко, стига да им бъде обещана сигурност.
Впрочем, успехът от поведението на Католическата църква е видим навсякъде. Не случайно не само лидери на други страни, но и представители на поредица български правителства всяка година ходят на поклонение във Ватикана или на аудиенция при понтифекса, представяйки всичко това като честване на 24 май. Стремежът обаче на настоящото правителство на България обаче надмина всякакви граници на преклонение и не случайно отговорът на Рим не закъсня. Идването на Валтер Каспер и срещата му с представители на различни деноминации и религии показа ако не друго, то готовността на тези деноминации да се скрият под крилата на римската кокошка и така да се сдобият с някакво предимство спрямо останалите вярващи, неусетно изпълнявайки пророчеството, че целият свят ще тръгне след звяра.
Питам се само какво означават думите на Валтер Каспер:
"Срещнах се с всички представители на религиозни общности и бях впечатлен от добрите отношения между католическата и протестантската, и в известна степен православната църква."
Кои са тези "всички" и ако някои не са се "записали" като "обичащи" понтифекса с присъствието си, какво ще сторят, за да омилостивят "Светия престол"?
Николай Георгиев