
Папа Франциск отправи послание към Международния комитет за католическо-еврейските отношения, които през тези дни провежда в Рим своята редовна среща. В текста папата подчертава, че „е необходимо да се обсъдят актуалните проблеми, като възраждането на антисемитизма и християнските преследвания“.
„Никога не е грешно да се търси диалога“, това подчертава папа Франциск в поздравителното си послание към участниците в 24-та среща, която се провежда в Рим, на Международния комитет за католическо-еврейските отношения, учреден през 1970. Комитетът е свързваща платформа между Комисията на Светия Престол за религиозните отношения с юдаизма и Международния еврейски комитет за междурелигиозните консултации. Срещата е на тема „Народи, идеи и граници в движение“ и се провежда в седалището на Италианската епископска конференция.
Преоткриване, братство, ангажираност в полза на другите
В посланието си папата припомня, че еврейско-католическия диалог, от Съборната декларация Nostra Aetate за отношенията на Католическата църква с нехристиянските религии, обнародвана през 1965, „даде добри плодове“. „Споделяме – подчертава папата – едно богато духовно наследство, което може и трябва да бъде все по-валоризирано, укрепвайки във взаимното преоткриване, братството и общия ангажимент в полза на другите. В този смисъл вашата среща иска да спомогне за развитието на сближаване и да насърчи по-интензивно сътрудничество. Добре е, че разглеждате също актуални въпроси, като отношението към бежанците и търсенето на начини да им помогнете, борбата срещу тревожното възраждане на антисемитизма, преследването на християните в различни части на света, ситуацията на еврейско-католическия диалог в Италия и в Израел и неговите перспективи в по-широк мащаб“.
Не само толерантност, а почит между религиите
Оттук и насърчението на папа Франциск „към всички, които са ангажирани професионално в еврейско-католическия диалог, защото диалогът – пояснява той – е пътят, за да се опознаем по-добре и за да сътрудничим за създаването на един климат не само на толерантност, но също на почит между религиите. Нашата сила – прибавя - е кротостта на срещата, а не на екстремизма, който се появява от различни части, и които съвпада единствено със сблъсъка“. Както припомнят Писанията – завършва папата – „измамата е в сърцето на онзи, който замисля зло, докато радостта е на онзи, който насърчава мира“. Накрая папата отправя молитва, тази среща „да се превърне в среща на мира и за мира“, а благословията Божия да дари на участниците „упоритостта на кротостта и смелостта на търпението“.
Без Божието слово е трудно, да не кажа невъзможно, да бъде схваната целта на Франциск с тази и други подобни срещи. Всяка дума, всяко изказване, всяко обръщение на понтифекса говори за мир, за мир и пак за мир. Но Божието слово е категорично:
Даниил 8:25. И чрез коварството си ще направи да благоуспява лъстъта в ръката му; и ще се възвеличи в сърдцето си и в мир ще погуби мнозина; и ще стане против Началника на Началниците; но ще се съкруши без ръка.
Който сравни стиха с думите на Франциск „измамата е в сърцето на онзи, който замисля зло, докато радостта е на онзи, който насърчава мира“, ще се чуди как може злото така да бъде представено, че да изглежда като благословия! Но малцина сравняват поведението и казаното от папата с Библията. Затова всеки, който вярва на Берголио по никакъв начин няма да разбере, че точно чрез постоянното говорене за мир понтифексът ще измами целия свят, защото истинското му намерение е да получи поклонението на хората. Ето защо човечеството, срещу което съзнателно се води война по тайни и не толкова тайни начини (войни, тероризъм, кемтрейлс, ХААРП, климатично оръжие, пестициди и т.н.) ще си мисли, че единственият му защитник е точно този, който има за девиз "Целта оправдава средствата".
А че всичко е така става ясно и от тази информация. От нея се разбира, че евреите и християните от всички деноминации са поставени от Франциск в една група, независимо от вярата им и трябва да се възприемат едни други като братя. Фактът, че Международният еврейски комитет за междурелигиозните консултации участва в тези разговори и не реагира по никакъв начин на думите на Берголио е доказателство, че спрямо този комитет измамата е успяла.
Николай Георгиев