
Префектът на Конгрегацията за Източните църкви кардинал Леонардо Сандри е на посещение в Румъния от 28 септември до 1 октомври. Визитата е организирана от папското представителство в страната и върховния архиепископ на Фагараш и Алба Юлия кардинал Лусиан Мурешан, по повод стогодишнината на Конгрегацията за Източните църкви, се казва в комюнике на ватиканското ведомство.
Първият етап от визитата предвижда посещение в латинския диоцез и срещи с хуманитарни и благотворителни организации в град Яш. Кардинал Сандри ще благослови нова църква в диоцеза и нов олтар. На 29 септември, в Букурещ, кардиналът ще се срещне с православния патриарх Даниел, с президентския съветник Серджу Нистор и някои посланици, а вечерта ще отслужи литургия в латинската катедрала Св.Йосиф.
На 1 октомври префектът на Конгрегацията за Източните църкви ще отслужи Божествена папска литургия в гръкокатолическата катедрала в съслужение с кардинал Мурешан. В края на визитата си кардинал Сандри ще благослови нова църква в ромския квартал на гр.Блаж.
„На всички, пастири и вярващи, държавни власти и целия румънски народ – се чете в комюникето - кардиналът ще предаде братската прегръдка на папа Франциск и апостолическия му благослов като знак за близост и надежда в Господа, със специално пожелание за продължаване на икуменическия диалог“.
Коментар на Последните дни
Католическата църква работи на високи обороти и като за последно "както кокошка събира пиленцата си", се опитва да се домогне до всяка страна и до всяка деноминация. За Ватикана най-проблемни са православните. Протестантите вече се подготвят да влязат под крилото на понтифекса, а петдесятните отдавна са на едно мнение с него. Православните обаче, колкото и да е странно при положение, че двете деноминации са най-близко една до друга по езически вярвания, са най-далечни в икуменическо отношение. Но какво се забелязва напоследък, схизмата от 1054 г. скоро ще бъде премахната и Ватикана ще отпразнува победа и лидерство над целия свят. За да постигне тази цел Франциск използва всички средства, които на обикновения човек не могат дори да му минат през главата: мие краката на затворници и ги целува, дава безвъзмездно църкви за богослужение на православните, отправя молби до вярващите от други деноминации да се молят за него, нарича друговерците "братя", канонизира преследваните в Средновековието от Католическата църква, раздава наляво и надясно мощи на "светии" и какво ли не! А поздравите, изпратени до всички - политически лидери, религиозни лидери и целия народ, могат да разтопят сърцата дори на най-големите му неприятели! Не случайно в Даниил 8 гл. се казва, че "коварството му ще бъде в ръката му и сред мир ще погуби мнозина".
Николай Георгиев