
Тишината в някои моменти на литургията не е липса на думи, а „предразположение да се чуе гласа на нашето сърце, но преди всичко гласа на Светия Дух“. Това посочи папа Франциск на генералната аудиенция, която проведе във ватиканската аула Павел VI пред повече от осем хиляди верни и поклонници от цял свят. Папата продължи катехистичния цикъл посветен на литургията, като конкретно се спря на химна „Слава“ и молитвата на литургичната асамблея.
Химнът „Слава“, който е след акта на покаяние, „ни помага да се освободим от нашата самонадеяност и се представим пред Бог каквито сме в действителност, със съзнанието, че сме грешници и с надеждата да бъдам опростени“, каза папа Бергольо. „Именно чрез срещата между човешката мизерия и божественото милосърдие се ражда благодарността изразена чрез древния химн „Слава“ с който Църквата, обединена в Светия Дух, възхвалява и отправя молитви към Бога и Агнеца. Началото на този химн e продължeние на песента на ангелите при раждането на Исус във Витлеем, радостното известие за прегръдката между небето и земята“.
„След химна „Слава“ следва молитвата на литургичната асамблея, чрез която се изразява характера на литургичното честване, променяща се в зависимост от литургичното време през годината - продължи папата. С призива „да се помолим“, свещеникът призовава Божия народ да се обедини с него в мълчание, с цел да се осъзнае присъствието на Бог и всеки да осмисли в своето сърце личните намерения с които участва в литургията. Ето защо, тишината не се свежда до липса на думи, а по-скоро е предразположение да чуем други гласове: на нашето сърце и особено на Светия Дух. Преди общата молитва, тишината помага да се вглъбим и се замислим защо присъстваме на литургията“:
„Ето важността да открием душата си към Господ – възкликна папа Бергольо. Може би сме имали тежки дни, на радост или болка, и сега желаем да ги споделим с Господ, призовавайки Неговата помощ – за нашите близки и болни приятели или преминаващите труден период; или искаме да поверим на Бог съдбата на Църквата и на света. Горещо препоръчвам на свещениците да съблюдават този момент на тишина, който без да искаме рискуваме да пренебрегнем“.
„Но какво е съдържанието на молитвата? - запита риторично папата. Преминава от възхвала до просба. Вдъхновена от библейските текстове, тя е съставена от два момента: призоваване на Божието име, припомняйки какво Той е направил за нас. Вторият момент е молбата или желанието за Неговата намеса“. „Свещеникът се моли с разтворени ръце: така са се молили християните още от първите векове – както свидетелстват афреските от римските катакомби – за да следват примера на Христос с разтворени ръце върху дървения кръст. Той е Молещият се и същевременно молитвата! В Разпятието признаваме свещеника, който поднася на Бог своето синовно послушание“.
„В Римският литургийник – завърши папата – молитвите са кратки, но богати на съдържание. Медитацията на литургичните текстове, дори и извън литургията, може да ни помогне да се научим как да се обръщаме към Бог, какво искаме и какви думи да употребим. Нека литургията да стане за всички нас една истинска школа по молитва“.
Коментар на Последните дни
Вярвам, че всички адвентисти имат представа какво казва Божието слово за Христовата жертва:
Евреи 9:27. И тъй като е определено на човеците веднъж да умрат, а след това настава съд,
28. така и Христос, като биде принесен веднъж, за да понесе греховете на мнозина, ще се яви втори път, без да има работа с грях, за спасението на ония, които Го очакват.
Католическата църква обаче е заместила постановената Господна вечеря, напомняща Жертвата на Божия Агнецс мерзостната литургия, при която всеки път Исус е качван на кръста!
Защо обръщам внимание на тази подробност? Защото Франциск каза нещо изключително важно по отношение въпроса, разгорял се в последно време в Адвентната църква:
"Тишината в някои моменти на литургията не е липса на думи, а „предразположение да се чуе гласа на нашето сърце, но преди всичко гласа на Светия Дух“.
Да се чуе чий глас? На Светия Дух! Разбира се, понтифексът има предвид т. нар. трето лице на Бога - Бог Свети Дух и призовава този глас да стигне до сърцата на молещите се.
От известно време по тази доктрина се водят сериозни дискусии и колкото повече се дискутира, толкова по-ясно става, че Триединството е не само католическа измислица, но е подигравка с Отец и Неговия Син. Думите на Франциск по неповторим начин потвърждават това. Как? Ако литургията е мерзост в Божиите очи, то явно да се чуе гласът на Бог Свети Дух говори кой е той! Откровение 13 гл. ни казва, че змеят (Сатана) предаде престола си на Рим и сега говори чрез нейните лидери. Сега става ли ясно, че този Бог Свети Дух е не някой друг, а самият паднал херувим? Мнозина ще скочат след моите думи, смятайки, че богохулствам. Но никъде в Божието слово не се среща подобен Бог. Сам Господ Исус Христос ни каза какво е вечен живот:
Йоан 17:3 А това е вечен живот, да познаят Тебе, единия истинен Бог, и Исуса Христа, Когото си изпратил.
А Божията вестителка казва, че само двама заслужават прослава - Отец и Неговият Син!
Когато разберем това и схванем, че вярата в Триединството ни води към поклонение пред този, който "беше втори след Исус в Небето" (както пише Елън Уайт),тогава ще проумеем и думите на Спасителя:
Йоан 12:32 И когато бъда Аз издигнат от земята, ще привлека всички при Себе Си.
Защото сега сме свалили Исус на земята и тъпчем Жертвата Му, подигравайки се на стореното от Него, като приписваме на Него и на Неговия Отец роли на артисти!
Николай Георгиев