
Преди няколко месеца, когато Грета Тунберг започна седяща стачка пред парламента на Швеция, минаващите покрай нея вероятно са я гледали с учудване и насмешка. Едва ли на някого му е минавала мисълта, че година по-късно нейните действия ще предизвикат световна лавина от стачки и искане за промени. Но сега резултатът е очевиден. И ако до последния петък в стачките се включваха само ученици и студенти, сега към стачкуващите се присъединиха синдикати, сдружения, учители и други. Ето извадки от горния клип:
Зита Холбърн, национален вицепрезидент на Сдружението на обществените и търговските услуги: „Хората, които се изправят пред най-лошите въздействия от изменението в климата, са хората, които най-малко допринасят за изменението в климата. Повечето хора, които бягат от въздействията на изменението в климата, бягат от страни, в които в исторически план Великобритания и Западните страни са участвали в колониално управление и са отнели ресурсите на тези страни, довеждайки до бедност.
Алън Кроу, RMT – клон на Европейски пасажерски услуги: Като железничарско обединение, Националният съюз на железничарските, морските и транспортните работници винаги е отстоявал организирана транспортна система. Ако премахнем всички камиони от пътищата и ги качим на железопътната линия, климатът ще се намира в много по-добро състояние, въздухът, който дишаме, ще бъде много по-добър. Когато компанията „Вестас“ затвори [през 2009 г.], единствената компания в тази страна, която изработваше вятърни турбини, именно Националният съюз на железничарските, морските и транспортните работници насърчаваше онези работници да останат в завода си.
Зита Холбърн, национален вицепрезидент на Сдружението на обществените и търговските услуги: Ние бяхме първото търговско сдружение, обявило извънредна ситуация във връзка с климата и съгласило се, че всички клонове трябва да бъдат насърчени да изискват от работодателите си да обявят извънредно положение във връзка с климата и да обсъдят и въведат спешни мерки за намаляване на въглеродните емисии.
Лорън Маккорт, организатор на „МакСтрайк“, съюз на хлебопроизводителите: Имаме нужда от национално движение на работническата класа против изменението в климата, от генерална глобална стачка за бъдещето на всяко същество, живеещо на планетата. Тези ученици наистина ни показват как се прави. Сега е време движението на търговските сдружения да се включи и да направи същото. Не можем да продължаваме повече да действаме предпазливо. Време е да разклатим лодката. Не можем да седим и да позволяваме на броящи се на пръсти хора да унищожават планетата ни в името на печалбата, защото в риск не е поставено тяхното бъдеще, а нашето.
Мириам Шарф – Нюхамски клон на Националния образователен съюз: Нашият съюз, Националният образователен съюз, който е най-големият образователен съюз в Европа, прие резолюция на конференцията ни през април, че е налице извънредно положение във връзка с климата и ще подкрепим учениците. Необходимо е да превърнем тези думи в действие. Силно бихме искали да видим учители, излезли да стачкуват, следвайки учениците ни.
Джордж Бинет – Търговски съвет на Камдън: Тези търговски сдружения, които са влезли в спорове с работодателите си, трябва да доведат до действие за 20 септември и да съчетаят с това искания за справедлив преход от въглеродно зависимия вид капитализъм, който виждаме днес да опустошава толкова голяма част от планетата.
Но това не е всичко. Най-шокиращите две изказвания са:
Руби, „Северно училище“, Ашфорд: Няма значение кой сте, каква е етническата ви принадлежност, на колко години сте, просто елате и подкрепете това, защото всеки има някой малък, за когото иска да има бъдеще.
Ако ние правим това, извинявайте, но ние сме тийнейджъри, младежи. Ако вас ви е страх да го направите, е необходимо да преразгледате живота си, защото това е мащабно. Възможно е то да засегне вашия живот, живота на децата ви...
Когато децата ви, бъдещите ви поколения и внуците ви, и техните внуци, когато те ви попитат какво сте направили, за да спрете тази глобална криза и вие им кажете, „ами, шефът ми каза, че не желае да отида, затова не направих нищо,“ те няма да бъдат много доволни от това. Ако кажете „стачкувах, борех се за вас, борех се за бъдещите си поколения“, това е нещо, което можете да направите и да отнесете със себе си през останалата част от живота си – че сте направили нещо, че сте оказали разлика.
Стачка за климата, 20 септември
Джордж Бинет – Търговски съвет на Камдън: Тези търговски сдружения, които са влезли в спорове с работодателите си, трябва да доведат до действие на 20 септември и да съчетаят с това искания за справедлив преход от въглеродно зависимия вид капитализъм, който виждаме днес да опустошава толкова голяма част от планетата.
Какво означава това? Увлечени от Грета Тунберг и от призивите на Франциск и енцикликата му Laudato Si (зад които стоят Сатана и падналите ангели!) за справяне с климатичните промени ученици, студенти, а сега и синдикати, съюзи, работодатели тръгнаха да спасяват света. На обявената на 20 септември генерална стачка положително ще се включат огромен брой работници, служители, лекари и личности от други сфери, а към тях e възможно да се присъединят и политически лидери и религиозни дейци. Не мога да гадая какво ще направи преди този ден Франциск. Но ако до тогава замълчи (което не ми се вярва!), то след 20 септември ще бъде повече от чудо да не апелира към ООН или към правителствата на отделните държави за приемане на закон за спасяване на климата и утвърждаване на неделята като задължителен ден за почивка.
Из енцикликата на Франциск "Laudato Si" - 237 точка.
В неделя участието ни в Евхаристията има специална значимост. Неделята, както юдейската събота, е предназначена да бъде ден, който изцелява взаимоотношенията ни с Бог, със самите нас, с другите и със света... Законът на седмичната почивка забранява работа в седмия ден, „за да се отмори волът ти и оселът ти, и да си отдъхне синът на слугинята ти и чужденецът” (Изход 23:12). Почивката отваря очите ни за по-голямата картина и ни дава обновена чувствителност за правата на другите. И така, денят за почивка, съсредоточен върху Евхаристията, хвърля светлината си върху цялата седмица и ни подтиква към по-голяма загриженост за природата и бедните."
Елън Уайт, “Ревю енд Херълд”, 11 декември 1888 г.
“Неделният закон в момента си проправя път в тъмнината. Ръководители на това движение скриват истинските резултати: и мнозина, които стават съучастници на идеята за закона, не разбират накъде клони тази скрита тенденция… Те работят в тъмнина. Не осъзнават, че ако протестантското управление пожертва принципите, които го правят свободно и дават независимост на нацията, а чрез законодателството установява Конституционни наредби, пропагандиращи папската заблуда и измама, то става съучастно на римските насилия през тъмните векове”.
Неделният закон чука на вратата!
Николай Георгиев