
Коалицията от десет държави ще има за цел да спечели подкрепата на държавите от Близкия Изток преди следващата среща на съвета за сигурност на ООН.
Барак Обама приветства създаването на коалиция от десет държави – ръководена от Съединените щати и включваща Великобритания, Франция и Австралия – които целят да разрушат това, което той описа като дивата и нихилистична „Ислямска държава” (ИДИЛ) в Сирия и Ирак.
В речта си в края на срещата на върха на НАТО в Уелс, американският президент, каза, че групирането, което включваше също Германия и Канада, „стоеше в готовност да се противопостави на тази терористична заплаха с войска, разузнаване, прокарване на закони, както и дипломатически усилия”.
С намерение да научи уроците от нахлуването в Ирак през 2003 год., ръководено от Джордж Буш, заедно с Тони Блеър, Обама добави, че е от критична важност да „има арабски държави – и особено държави, в които има сунитско мнозинство – подготвени за присъединяване към борбата”.
Дейвид Камерън, в изказването си при завършека на срещата на върха на НАТО, също изрази най-ясното си ангажиране с британското военно участие, като каза, че едно „военно ангажиране се изискваше, но правителството не беше на етапа, в който да взема решения за самолетни удари”.
В собствената си конференция след тази на НАТО, министър-председателят на Великобритания каза, че това, което е необходимо, е комбинация от „разузнавателни политики, дипломатически натиск, дългосрочно ангажиране с подробен план, както и потенциал за военно или друго агресивно действие”.
Целта на групирането ще бъде да привлече възможно най-много държави от Близкия Изток в коалицията преди срещата на съвета за сигурност на ООН, на която Обама ще бъде домакин през седмицата на 22-ри септември в Ню Йорк. Очаква се Камерън да присъства на срещата.
Кери обеща също и че Съединените щати ще се стремят да спечелят широка подкрепа за побеждаване на ИДИЛ на общото събрание на ООН по-късно през този месец . Все още не е ясно дали Съединените щати ще поставят за обсъждане някакво решение, в търсене на законова подкрепа на употребата на сила, и дали това ще се разшири до Сирия, родното място на ИДИЛ.
Камерън ще направи публично изявление в понеделник и ще посети целодневен дебат в сряда, който ще даде на правителствените партии, отговорни за дисциплината, шанс да оценят политическата подкрепа за британското участие, включително самолетни удари и специални операции. Министър-председателят беше критикуван миналата година, когато не успя да предвиди противопоставянето на самолетните удари в Сирия в наказание на Асад за употребата от него на химически оръжия.
По въпроса дали би било необходимо да се осигури подкрепата на ООН за някакво по-дълбоко военно действие, проблем, който сигурно ще бъде повдигнат от лейбъристкия ръководител Ед Милибанд, министър-председателят беше настъпателен като каза: „Колкото повече може да каже ООН, за да подкрепи и поддържа надеждно новото иракско правителство в работата му и да осъди ислямисткия екстремизъм, толкова по-добре”.
Рязко движещите се събития показват, че, след седмици на вътрешно разискване и критицизъм за неуспеха в създаването на ясна стратегия, администрацията на Обама ясно вярва, че има дипломатически, военен и политически план, който да снижи и разруши ИДИЛ, дори и ако, според виждането на Кери, това може да отнеме две или три години.
Както Камерън, така и Обама, казаха, че остава тяхно дългосрочно намерение да изгонят ИДИЛ от Сирия чрез подкрепа на умерени бунтовнически сили в страната, за която Обама беше признал, че е била надмината в оръжия и сила през последните месеци.
Британски източници наблегнаха върху това, че военното действие не е застрашително, казвайки, че Обама не би привел в действие нито един детайл, докато една ново, стабилно и плуралистично правителство не се създаде в Ирак. Предполага се, че Великобритания и Франция, с бази в областта, биха предложили въздушна подкрепа.
Краткосрочният фокус ще остане Ирак, като източници посочват, че не би било обмисляно никакво нападение върху ИДИЛ в Сирия, докато не бъде направено повече, за да се установят военни мишени, докато не се изясни законността и не се изгради дипломатическа подкрепа за една мярка, която рискува укрепяването на сирийския президент, Башар Ал-Асад.
И двамата лидери заявиха, че предварително условие за по-мощна военна помощ ще бъде установяването на едно несектантско, широкообхватно правителство в Багдад, което трябва да бъде постигнато до края на следващата седмица. Обама също призна, че методичният му и установен план за прогонване на ИДИЛ и намаляване на територията им, ще изисква по-силна иракска армия, а не просто ръководени от американци военновъздушни сили.
Американският президент каза: „Проблемът е, че не сме видели толкова ефективна бойна сила от иракските служби за сигурност, колкото се нуждаем да видим, и ще трябва да насочим вниманието си върху способните сили, които съществуват, и да ги подкрепим от въздуха, но в крайна сметка ще ни е нужда силна наземна игра”.
Целта, добави Обама, беше „първоначално да се изтегли [ИДИЛ], систематично да се намалят способностите им, да се стесни обсега им, бавно да се свие пространството, което контролират, да се отнеме ръководството им, така че, с течение на времето, те не бъдат способни да провеждат същите терористични нападения, каквито някога са могли”.
Както Камерън, така и Обама, са изяснили, че не подкрепят изграждането на нечестив съюз с Асад срещу ИДИЛ, като казват, че Асад е част от проблема, а не от решението. По отношение на Сирия, Обама каза: „Ще трябва да намерим ефективни партньори на земята, за да изместим ИДИЛ. Умерената коалиция е това, с което можем да работим. Те, до някаква степен, са били надминати във въоръжение и в хора, така че се нуждаем да ги подкрепим по-ефективно”.
Десетте нации в коалицията – обявена първо от Кери – са Съединените щати, Великобритания, Франция, Германия, Канада, Австралия, Турция, Италия, Полша и Дания. Британски източници не споделиха думата коалиция, след като Великобритания подчертава, че това не трябва да бъде смятано за ръководена от Запада намеса, а като нещо, което извира от Ирак и по-широкия арабски регион, включително Катар, Саудитска Арабия, Йордан, Турция и дори Иран. Има дори знаци, че Вашингтон желае да сътрудничи с иранците, за да се увери, че няма да има непреднамерен сблъсък, докато притиснат ИДИЛ.
Но военното действие вече е налице – Съединените щати са предприели повече от сто самолетни удара върху местоположения на ИДИЛ в северен Ирак през последния месец, в опит да удържат напредъка на военните, които са превзели обширна територия в Сирия и Ирак.
Кери каза, че биха съществували множество начини да се поеме борбата с ИДИЛ. Официални представители на Съединените щати цитираха ценната експертиза на съюзниците на Америка като британските и австралийските специални операции, йорданското разузнаване, турския граничен контрол и способността на Саудитска Арабия да прекъсне финансирането на радикалистите.
Кери подчерта дължината на необходимото ангажиране. „Ние притежаваме способността да унищожим [ИДИЛ]. Може да отнеме година, може да отнеме две години, може да отнеме три години, но сме решени, че това трябва да стане. Усилието да унищожим и да снижим [ИДИЛ] ще изисква време и постоянство”.
Той каза, че инициативата в петък е доказала, че „имаме способността да се съберем, че способностите ни за защита не са замразени в стар модел, така че да не можем да отговорим на нещо като това”
Филип Хамонд, външният секретар на Великобритания, който беше председател на срещата с Кери, каза: „Ще бъде дълга кампания, не задължително военна, но една кампания за преобръщане на вълната от събития, да се прекъсне финансирането, да се подкопае вербуването на нови членове, да се премахне подкрепата, която те получават от някои от страните по света, и да бъдат принудени да се оттеглят”.
НАТО обяви също, че ще предложи да се изгради защитен капацитет в Ирак, ако е желан от новото несектантско правителство, което трябва да бъде формирано до края на следващата седмица. Генералният секретар, Андерс Фог Расмусен, каза, че НАТО също би координирал и хуманитарните самолетни пратки в Ирак, както и обмяна на информация за джихадистките бойци, които се завръщат в родните си страни.
В знак на ранна подкрепа от Средния Изток, външният министър на Обединените арабски емирства публикува необикновено силно изявление, осъждащо зверствата, извършвани от ИДИЛ.
Чудесно е, че десет държави са решили да се справят с тази напаст - ИДИЛ. Още по-хубаво е намерението на Обама и Камерън да поискат присъединяването на страни от арабския свят. Остава само да се обясни как чрез военни действия ще се справят с наличните ислямисти в собствените си страни...
Става ли ясно, че всъщност с този тероризъм се цели не създаването на халифат, а се търси причина целият свят да се обедини срещу тези, които не искат да спазват законите срещу "тероризма", т.е. подготвените закони на Новия световен ред, ръководен от блудницата...