
„Смела стъпка“ и „послание на надежда“. С тези думи палестинският президент Махмуд Абас окачествява посещението на Папа Франциск в Египет на 28 и 29 април, след извършените терористични атентати в северноафриканската страна по време на Палмова неделя.
В писмо, изпратено до Светия Отец и получено чрез палестинското посолство към Светия Престол, президентът казва: „от името на държавата Палестина и като представител на палестински народ, имам честта да изразя на Негово Светейшество нашите най-добри и искрени пожелания“.
Палестинският президент високо оценява решението на Папа Франциск да не се отказва от визитата си в Египет „дори и след бруталните терористични атентати срещу църквите в градовете Танта и Александрия, при които загинаха десетки вярващи на Палмова неделя. Смятаме, че това е смела стъпка, която отразява ангажимента за реализиране на справедливост и мир, и окуражава умерените привърженици в цял свят и особено в нашия регион“.
Коментар на Последните дни
Светското мислене води човека в посока: "Правителствата се борят за мир. Организацията на обединените нации прави всичко възможно да се постигне мир. Учените се срещат за мир" и т.н. Но когато политиците се обърнат към религията с надеждата духовниците да "уредят" мира, положението става крайно тревожно. Не е работа на религиозните лидери да се занимават с това, което "не им е работа". Особено когато става дума за християнски водачи. Това е така, защото единствено премахването на стандартите би могло да донесе така желания от духовниците мир. Докато съществува обаче борба между истината и заблудата е невъзможно да има неутрална територия. Затова очакването, че Франциск ще донесе мир най-малкото е подозрително. Всъщност, Махмуд Абас, съзнателно или несъзнателно изрази това, като каза, че се надява Франциск да донесе "послание на надежда... послание за единство..." Как? "...„твърдо вярваме във Вашите думи, обикновени и силни, че любовта е по-силна от злото“.
Нима Сатана има любов? Дори подобна идея изглежда нелепа. Да, любовта е наистина по-силна от злото, но за да има човек любов, трябва да се срещне с Този, Който я дава, а не с папата. А понтифексът? Да, той има смелостта да отиде там, където са извършени атентати или има заплаха от такива, поради простата причина, че и без папамобил няма да му се случи нещо, ако не бъде допуснато "от горе". Разбира се, това "от горе" не идва от Небето, а малко под него, защото делата, които Франциск върши показват и на кого служи. Та за Берголио няма никаква опасност в Египет, защото едва ли Сатана би допуснал да се случи нещо на най-добрия му служител!
Николай Георгиев