
Милион католици посрещнаха папа Франциск в Сеул
На грандиозна церемония в Южна Корея папа Франциск обяви за блажени 124-ма южнокорейски католици, загинали в името на вярата през XVIII и XIX век. Събитието събра над един милион души в столицата Сеул.
Тромпети отекнаха и се разнесоха ръкопляскания след като папата произнесе латинските ритуални думи за беатификацията (обявяване за блажен) на богослужение на открито. Обявяването за блажен е последната стъпка преди издигане в светец.
За блажени са обявени смятаният за основател на корейския католицизъм благородник Пол Ин Джи-джун, убит през 1791 г., и 123 негови последователи. Католицизмът на Корейския полуостров не е бил въведен от западни мисионери, като на други места, а от светски интелектуалци, които са се запознали с християнството чрез ученията на йезуитите в съседен Китай. Корейските католици са били подлагани на гонения почти до края на XIX век.
Католиците са около 11% от 50-милионното население на Южна Корея, но броят им непрестанно расте. През 1980 г. са били 1,3 милиона, а през 2013 г. - 5,4 милиона души.
Въпреки натоварената програма - срещите с местни католически общности и посещението на център за деца с увреждания, Франциск успя да намери време за така популярните напоследък „селфита" с младежи, дошли от цяла Азия, за да видят папата на живо.
Папа Франциск в общи линии избегна чувствителни въпроси като аборта по време на визитата си в Южна Корея, предаде АП. Той каза, че църковната доктрина за святостта на живота е добре известна и вместо нея предпочита да наблегне на други аспекти от църковното учение.
Светият отец направи обаче силен, макар и мълчалив жест срещу аборта днес. Той спря да се помоли пред паметник на премахнати с аборт бебета в център, в който се полагат грижи за хора със сериозни генетични заболявания, каквито често са използвани да се оправдае абортът.
Франциск сведе глава пред монумента - градина с обикновени бели дървени кръстове - и разговаря с активист против абортите без ръце и без крака. Той прекара час с десетки корейци в неравностойно положение, които живеят в центъра, основан от свещеник през 70-те години. В него се полагат грижи за деца и възрастни, изоставени от семействата си.
Франциск помилва и прегърна всеки един от хората, живеещи там. Жена с церебрална парализа му поднесе оригами жерав, който направила с ходилата си.
Абортът в Южна Корея е забранен от 1953 г., с изключение на случаи на изнасилване, кръвосмешение и тежки генетични увреждания. Конституционният съд потвърди забраната през 2012 г.
Изключително "представяне" на папа Франциск в Сеул! Както обикновено той не спечели хората с истината, а с това, което те мислят, че е християнството. Вместо да издигне пред вярващите Божията любов към грешащото човечество, изявена на кръста, той "издигна" в небето 124-а южнокорейски католици, загинали през XVIII и XIX в.! Така отново иззе прерогативите на Бога, решавайки кой е годен за небето!
За католиците и незапознатите с Божието слово това беше един изключителен акт. Сега много корейци (не само католици, но вероятно и от други религии) ще стигнат до извода, че Франциск е този, който се грижи за страната им и ще го последват, вярвайки, че "качените в небето" благодарение на него ще им помагат "от горе"!
И за да потвърди добрите си намерения, той не забрави любимия си репертоар: прегръдки на страдащи хора.
Нямам нищо против страдащите. Нито отхвърлям нуждата от по-голямо внимание към тях. Но не и когато всичко се прави с определи цели, като лична изгода.
Още ли изглежда невъзможно записаното в Откровение, че целият свят ще тръгне след звяра?