
„Всички религии са призовани да се молят и да работят заедно за мира и изграждането на хармонията в многобройните части на света, засегнати от войната и тероризма“. Това е призивът на папа Франциск към „братски взаимоотношения и солидарност“, отправен в писмото му до преподобен Коеи Морикава, върховен свещеник на будистката деноминация „Тендай“, по повод тридесетата молитвена среща за мира, която бе открита на 3 август на хълма Хией, в Киото, Япония. Писмото на папа Франциск бе връчено и прочетено от кард. Джон Тонг Хон, почетен епископ на Хонконг, водещ делегацията на Светя Престол, част от която са и архиепископ Жозеф Шено, апостолически нунций в Япония, епископ Мигел Анхел Аюзо Гижо и монс. Индунил Канканамалаге, съответно секретар и подсекретар на Папския съвет за междурелигиозен диалог.
В текста папата поздравява „всички представители на различните религии, които участват в срещата“, уверявайки ги в своята духовна близост и присъединявайки се към всички в молитвата „за процъфтяването на разбирателството и хармонията в многобройните части на света, разпокъсани от войната“.
В настоящия свят, „белязан от насилието, тероризма и от нарастващите заплахи за земята, нашия общ дом“, свидетелството на молитвата и споделеното безпокойство „предават едно основно послание на мъжете и жените с добра воля“. Като мъже и жени на вярата – прибавя папа Франциск – „вярваме, че дълготрайният мир наистина е възможен, защото знаем, че нищо не е невъзможно, ако не се обърнем към Бог в молитвата“. Думи, които папа Франциск изрази и на 20 септември 2016 в Асизи по повод междурелигиозната среща за мир, в контекста на 30-та годишнина от историческия Световен молитвен ден за мир в Асизи, провел се на 27 октомври 1986 по инициатива на Йоан Павел II.
Това събитие бе извор на вдъхновение за една група японски будисти, за възраждането на идеята за междурелигиозна молитвена среща в тяхната земя. Преподобен Етай Ямада, осемдесет годишен духовен водач на Тендай будизма, бива силно впечатлен от съдържанието на инициативата в Асизи и вдъхновен от нея организира със същия дух, една година по-късно, през 1987, молитвена среща на хълма Хией, който е свещено място за будистите. На нея бяха поканени духовните лидери на изповядваните в Япония религии. Датата е избрана в памет на трагедията от атомната бомба, хвърлена на 6 август 1945 над Хирошима.
Коментар на Последните дни
Няма нещо по-сериозно, което може така да привлече човечеството от борбата за мир. Още от времето на Каин войни се водят по целия свят. Големият син на Адам и Ева постави началото на „насилническите действия“, убивайки брат си, като по този начин се превърна в първия терорист. От тогава насам войните и терористичните действия стават все по-разпространени и по-ужасни, покосявайки милиони човешки животи. Изминалото двадесето столетие на новата ера е особено кърваво в това отношение, а първите години на третото хилядолетие се откроява с небивал по своите размери тероризъм. Всичко това радва падналия херувим и жаждата му за кръв става още по-голяма. Ако Бог не поставяше някакви граници на действията му, едва ли по земята щеше да остане живо същество. Сега обаче Сатана се намира в много особена ситуация: не му е разрешено да унищожи планетата, а времето, с което разполага е почти на привършване. За да успее в намеренията си да погуби човечеството той може да разчита вече само на измамата – оръжие, което винаги е употребявал от момента на своето падение. Сега неговите инструменти (тези, които през вековете е ползвал да проливат кръвта на невинни хора) в необичайната роля на умиротворители тръгват да установяват мир и безопасност, които сами са съсипали. Религиите, сред които изпъква с невероятната си активност Католическата църква начело с Берголио, след десетилетия и столетия на омраза изведнъж започват да „се братосват“.
Божието слово казва:
Даниил 8:23. И в послешните времена на царуването им, когато беззаконниците стигнат до върха на беззаконието си, ще се издигне цар с жестоко лице и вещ в лукавщини.
24. И силата му ще бъде голяма, но не като силата на другия; и ще погубва чудесно, ще успява и върши по волята си, и ще поквари силните и светите люде.
25. Чрез коварството си ще направи да успява измамата в ръката му, ще се надигне в сърцето си, и ще погуби мнозина в спокойствието им; ще въстане и против Началника на началниците; но ще бъде смазан, не с ръка.
Ролята, с която се нагърбва Франциск предполага двойно значение на пророчеството: то не само да визира Католическата църква като институция, но и самият Берголио като личност. До възкачването му на трона на Ватикана нито един негов предшественик няма подобни успехи и противопоставянето и раздорите между религиите са документирани в историята. Франциск обаче променя всичко: става евреин с евреите, мюсюлманин с мюсюлманите, будист с будистите. С всички се братосва, от всички очаква да се молят за него, на всички разчита да помогнат в евагелизирането. За него всичко е възможно и допустимо, като например това, всички религии да се обърнат към Бог в молитва. Как може да стане това, след като всяка от тях изповядва различен бог, не е известно, но понеже Божието слово не се познава, думите на Франциск звучат повече от убедително и привличат всички към „добрия папа“. Лошото е, че когато вярващите разберат измамата, времето на благодатта ще е в миналото.
Ето защо всяко мълчание по действията на Франциск и Католическата църква е престъпление против Бога! Всеки адвентист, който не издигне глас за да разобличи измамните действия на йезуита, ще бъде счетен за неверен слуга, понеже е допринесъл с пасивното си поведение за успеха на сатанинските инструменти и за погубването на човешки същества за вечността.
Николай Георгиев