Семейството, основано на съюза между мъжа и жената, и обърнато към всички етапи на живота, и днес продължава да бъде добра новина за света: това пише Папа Франциск в писмото си за деветата Световна среща на семействата, която ще се проведе от 21 до 26 август 2018 г. в ирландската столица Дъблин, на тема: „Евангелието на семейството: радост за света“. В публикувания текст, Светият Отец се обръща към семействата, те задълбочено да се запознават със съдържанието на пост-синодалното апостолическо насърчение „Amoris Laetitia“.
Папа Бергольо задава два въпроса: „Дали Евангелието продължава да бъде радост за света? И дали семейството продължава да бъде добра новина за съвременния свят?“. Папата е убеден, че това е така и че семейството стабилно се основава на Божия промисъл.
Папа Франциск пояснява, че „Любовта на Бог е Неговото потвърждение на цялото сътворение и неговата същност – човека. Тя е Божието потвърждение на съюза между мъжа и жената, в служение на живота през всичките му етапи; тя е потвърждение на Божията грижа за човечеството, твърде често наранявано, малтретирано и доминирано от липсата на любов“. Затова Папа Бергольо потвърждава, че „Семейството е приемник на Божията любов. Само изхождайки от любовта, семейството може да изразява, разпространява и пресъздава Божията любов по света. Без любов не е възможно да бъдем чеда на Бога, съпрузи, родители и братя“.
Папата посочва, че „мечтае за Църква, която да не заобикаля човешките рани, а да бъде милосърдна Църква, която да възвестява сърцето на Божието проявление, което е милосърдие. И това милосърдие ни обновява в любовта“.
Писмото на Франциск е поредната полуистина, чрез която ще подведе много хора. На пръв поглед в думите му не може да се намери нищо лошо. Той говори за семейството, за Божията любов, за необходимостта мъжът и жената в семейството да се обичат и уважават, да си помагат и да се грижат един за друг. Дотук - прекрасно! "Само едно не му достига..." Благата вест не е семейството, а това, че:
Йоан 3:16. Защото Бог толкова възлюби света, че даде Своя Единороден Син, за да не погине ни един, който вярва в Него, но да има вечен живот.
Има една приказка: "Чете Библията като дявола - евангелието".
Едва ли друго трябва да се добави...
Николай Георгиев