
bg.radiovaticana.va пише:
На тържествена церемония в Гербовата зала на „Дондуков“ 2 президентът Румен Радев връчи орден „Стара планина“ първа степен на Н.Пр. Камило Дзуколи, посланик на Суверения военен хоспиталиерен орден на Св. Йоан от Йерусалим, Родос и Малта. Италианският дипломат получи висшето държавно отличие за изключителния си принос за укрепването и развитието на отношенията на приятелство и сътрудничество между Република България и Суверенния военен хоспиталиерен орден на Св. Йоан от Йерусалим, Родос и Малта.
В словото си по време на тържествената церемония президентът Радев припомни, че „тази година се навършват 10 години откакто Камило Дзуколи е посланик в България. През този период той е извършил огромна дарителска, организационна и популяризаторска дейност в полза на страната ни, за подпомагането на хиляди страдащи и нуждаещи се у нас хора, както и за поддържането и издигането на авторитета на християнската вяра и опазването на мира и толерантността“, изтъкна в изказването си Румен Радев.
От своя страна посланик Дзуколи изказа благодарност за оказаната подкрепа от страна на държавния глава и президентската институция в областта на благотворителността и доброволческите инициативи. „Удовлетворен съм от престоя си в България. За мен тази страна остава близък приятел“, заяви посланик Дзуколи и изрази надежда, че доброто сътрудничество между Република България и Малтийския орден ще продължава да се развива така активно и в бъдеще.
Камило Дзуколи е висш рицар на Суверенния Малтийски орден. Роден е през 1957 в Изео, северна Италия. През 1979 г. е между основателите на италианския комитет „Рейгън президент“. Избиран е за зам. генерален секретар и член на Политическото бюро на Европейската народна партия (ЕНП). От 1986 до 1993 г. е асистент на председателя на Европейския християндемократически съюз. От март 2005 до 2007 г. е министър-съветник в посолството на Суверенния военен орден на св. Йоан от Ерусалим, Родос и Малта в България, а от 2007 година е негов извънреден и пълномощен посланик
Орден „Стара планина“ е най-високото отличие в наградната система на Република България. Връчва се от президента на България на политици, дипломати, общественици, музиканти, певци, спортисти, български и чужди граждани.
Учреден е с указ от Президиума на V Народно събрание на 4 август 1966 година. Първоначалният статут на орден „Стара планина“ предвижда негови лауреати да бъдат само чужди граждани, политици, общественици, спортисти и др. На 21 март 1991 г. наградната система на НРБ е отменена, но орден „Стара планина“ запазва статута си и преминава в наградната система на Република България. От 15 юли 1994 г. статута на ордена е изменен, за да могат с него да бъдат награждавани български граждани, "които имат изключително големи заслуги към Република България", като първите наградени са 27 играчи и треньори от националния отбор по футбол.

Коментар на Последните дни
В началото на годината едно събитие прикова вниманието на много вярващи не само от Католическата църква - Франциск взе решение да смени Великият Магистър на Малтийския орден Матю Фестинг.
За този орден в "Дневник" пише:
"Суверенният военен орден на хоспиталиерите на свети Йоан, от Йерусалим, Родос и Малта е една от древните институции на католическата църква. Той е основан през 1099 г. и днес има статут почти като на държава, наблюдател е в ООН и поддържа дипломатически отношения с повече от 100 държави, включително България. Великият магистър е "папски вицекрал", а орденът издава собствени паспорти и извършва дипломатическа дейност в полза на Ватикана."
А в Уикипедията информацията за ордена гласи:
"Суверенен военен орден на хоспиталиерите на свети Йоан, от Йерусалим, Родос и Малта (познат още и като Малтийски орден) – рицарски религиозен орден на римокатолическата църква. Най-старият рицарски орден в света.
Малтийският орден има статут на наблюдател в ООН. Има дипломатически отношения със 104 страни, поддържа голям брой посланици. В международното право Малтийският орден се явява държавоподобно образувание, а той самият се счита за държава. Суверенитетът на Малтийския орден се разглежда на ниво на дипломатическа мисия, но не и като суверенна държава. Понякога се разглежда и като държава-джудже.
Орденът издава собствени паспорти, печата собствена валута, марки и автомобилни номера. Великият магистър на ордена заема службата си в качеството на папски вицекрал, представя дипломатите на Ватикан и процесуална поддръжка при подаване ходатайства, при внасяне на предложения за поправки, а също и при необходимост от приемане на решения в сферата на международната дипломация. Претенциите на ордена за суверенитет се оспорват от някои учени."
Как трябва да се разбира награждаването на Камило Дзуколи от Румен Радев? На пръв поглед - просто израз на нещо обичайно в отношенията между две държави (нищо, че Малтийският орден не е признат за такава). Но този орден нито е самостоятелен, нито пък има заслуги поддържането и издигането на авторитета на християнската вяра, както се представя причината за наградата. Невъзможно е Римокатолическата църква и нейният военен орден да бъдат свързвани с Божието слово и с истинското християнство. Твърдението, че Малтийският орден има заслуги да бъде издигнат авторитета на християнската вяра е вярно само дотолкова, доколкото е спомогнал да се затвърдят езическите учения на Ватикана.
Какво, в такъв случай, означава наградата на Камило Дзуколи? Нищо по-малко от протягане ръка към Католическата църква и нейния лидер. Това е доста странно на фона на твърденията, че България е православна и никога няма да се поклони на понтифекса. Поне няколко български ръководители доказаха противното: Тодор Живков, Жельо Желев, Георги Първанов, Симеон Сакскобургготски, Росен Плевнелиев. При толкова лидери и много повече политици, обърнали се към Ватикана и били на аудиенция при понтифекса е лесно да се предположи, че и България като всички останали държави е готова на всичко (дори политиците да го отричат), само и само да бъде под крилото на "Наместника"...
Николай Георгиев