
Папа Франциск дава начало на глобално събитие на 14 май 2020 г., което ще има за своя тема „Да възстановим глобалния възпитателен пакт“, а също така припомня документа от Абу Даби, подписан на 4 февруари заедно с Великия имам на Ал-Азхар. Във виедопослание за инициативата, Франциск призовава за възпитание, което помага за осъзнаването, че всичко в света е взаимосвързано и е необходимо да се намерят нови начини за разбиране на икономиката, политиката, растежа и напредъка.
За да разберем колко спешно е предизвикателството пред нас, трябва да се съсредоточим върху едно възпитание, което отваря ума и сърцата за по-широко и задълбочено разбиране на реалността.
Нуждаем се от глобален пакт за възпитанието, който да ни поведе към всеобща солидарност и нов хуманизъм. Ето защо учредих световно събитие, което ще се проведе на 14 май 2020 г.
В момент на изключителна фрагментарност и крайно противопоставяне е необходимо да се обединят усилията, за да се роди един възпитален съюз, който да формира зрели хора, способни да живеят в обществото и за обществото.
Всяка промяна обаче се нуждае от възпитателен път. Не можем да направим тази промяна без подготовка.
Една африканска поговорка гласи, че „за да възпиташ едно дете е необходимо цяло село“. Ние трябва да изградим, това село. Всички заедно, за да възпитаме децата, да възпитаме бъдещето.
И трябва да пречистим почвата на дискриминацията, както аргументирах в документа, който наскоро подписах заедно с Велекия имам на Ал-Азхар в Абу Даби.
Трябва да направим така, че това село да помогне за нарастване на съзнанието у всички за онова, което обединява хората и всички компоненти на човека; учение и живот; поколенията; учители и студенти, семейство и гражданското общество с неговите политически, продуктивни, предприемачески и солидарни проявления.
Трябва да направим така, че в това село да се роди глобално сближаване за един съюз между жителите на Земята и „общия дом“, така че възпитанието да бъде източник на мир, справедливост, на прием за всички народи на човешкото семейство, както и диалога между техните религии. Едно всеобщо селище, но също и лично село, за всеки поотделно.
Трябва да създаваме възпитателни процеси за осъзнаването, че всичко по света е тясно свързано и е необходимо да се намерят други начини за разбиране на икономиката, политиката, растежа и напредъка. Трябва да имаме смелостта да възпитаваме хора, които са готови да служат на общността. Ето защо искам да се срещна с вас в Рим, за да насърчим и задействаме този възпитателен пакт.
Заедно с вас, призовавам всички обществени личности, вече ангажирани на световно ниво в деликатния сектор за възпитание на новите поколения. Вярвам, че ще откликнат.
Нека се опитаме заедно да намерим решения, да дадем началото на процеси на трансформация, без да се страхуваме. Приканвам всеки от вас да бъде главен герой на този съюз.
Срещата е на 14 май 2020 г. в Рим.
Чакам ви и от сега ви поздравявам и благославям. Благодаря.
Коментар на Последните дни
Когато тази новина излезе, бях изумен да видя в почти прав текст нареждането на Франциск за създаване глобален пакт върху възпитанието, който се базира на енцикликата Laudato Si. А е известно, че това "произведение" всъщност зад грижата на природата всъщност издига самата природа и поклонението пред нея, чрез т. нар. § 237, изискващ спазване на неделята. Отложих качването на тази новина за след два-три дни и през това време излязоха доста коментари по нея, няма да повтарям същото, но ще обърна внимание на детайли, които бяха пропуснати от изказалите се. Има нещо много особено в това, което прави Франциск. От една страна, като всеки религиозен лидер, изповядващ небиблейска религия и Берголио се занимава с всичко друго, но не и с евангелизиране на хората чрез Божието слово. Но вторият, по-съществен детайл, е фактът, че понтифексът освен че се занимава с политика, е да се държи с политиците като със слуги: "приканих", "учредих", "искам да се срещна с вас", "призовавам", "приканвам"... Такива глаголи са несъвместими с представата за Христовия характер, а също и със смирения образ, който се опитва да си изгради Франциск. Но в такива моменти ясно си личи какво се крие зад маската му на благодушен и човеколюбив пастир. И това днес, когато все още официално не е получил световната власт, за която се говори в
Откровение 17:13. те са единомислени и предават на звяра своята сила и власт;
14. те ще воюват против Агнето, но Агнето ще ги победи, защото е Господ на господарите и Цар на царете; тоже и ония, които са с Него, ще победят, които са звани, избрани и верни.
Николай Георгиев