
„Безусловната Божия благодат ни прави свободни, за да можем да работим за единството на Църквата и да бъдем неуморни посланици на мир и помирение, в свят, в който растат несправедливостта и разделенията“. Това посочи пастир Мартин Юнге, генерален секретар на Световната лутеранска федерация (Flm), като представи темата на годишната молитвена осмодневница за християнско единение, чийто акцент е помирението. През 2017 година проявата попада в отбелязването на 500 години от Реформацията. В текст, разпространен от сайта на Федерацията, Юнге изтъква, че не случайно литургичният материал за икуменическите чествания на молитвената седмица е подготвен от Съвета на църквите в Германия, в сътрудничество с Папския съвет за насърчаване единството на християните и Световния съвет на църквите. И едно от главните чествания ще бъде именно във Витенберг, градът, в който Лутер изложи своите 95 реформаторски тезиса.
Тази гледна точка е изразена и от примаса на Англиканската църква Джъстин Уелби, който изтъква необходимостта да се пречисти паметта и да се поиска прошка. В писмо, адресирано до англиканските общности по случай молитвената седмица за единство на християните, архиепископът на Кентърбъри, заедно с архиепископа на Йорк, Джон Сентаму подчертава как „Реформацията бе процес както на обновяване, така и на разделение между християните в Европа“. В този смисъл „отбелязването на Реформацията трябва да ни наведе и към покаяние за ролята, която сме изиграли при извършване на разделението. Покаяние, което трябва да се свърже с действието за среща с другите Църкви и за засилване на отношенията с тях“.
Коментар на Последните дни
Стремежът на протестантските църкви да се завърнат в лоното на своята майка върви с голяма скорост. Колкото реформаторите се опитваха да увеличат разстоянието между себе си и блудницата, толкова сегашните членове на техните деноминации искат да го съкратят и накрая да си стиснат ръцете с гонителите на верните християни! Още по-странно звучат дувите на Юнге, който заявява, че било по-важно положителните разбирания да надвишават различията - нещо, което проповядва Франциск, опитвайки се да вкара в капана запленените от идеята за единство на всяка цена ръководители на протестантски деноминации. По всичко личи, че вече сме в последната фаза на това така мечтано от Ватикана "единство", при което всички единодушно ще приемат понтифекса за пълноправен наместник на Исус.
Николай Георгиев