
„Да признаем, че сме грешници, за да можем да се възродим с Бог за нов живот“. В катехизисната си беседа за генералната аудиенция, Папа Франциск се спря по-конкретно на ритуалите, въвеждащи в литургията.
Не закъснявайте за литургията
Две съществени думи: литургия на Словото и евхаристийна литургия, едно цяло, което не може да се раздели. Папата подчерта, че е важно да се познават различните моменти, за да „се почувства цялата литургия“ и да се усети нейната красота.
Най-напред са въвеждащите ритуали, за да могат вярващите да се почувстват общност. Например моментът на покаянието или първата колективна молитва. „Важно е да не закъсняваме“, подчерта папа Бергольо:
Да научим децата да се кръстят правилно
Следователно месата е среща с Христос и това е засвидетелствано от свещеника, който влиза, целува и кади с тамян олтара. Затова насърчението е „да не се гледаме в лицата“, а „да гледаме Христос“, който не е далеч от тази общност. И отново прекръстване, с което се напомня за Света Троица и утвърждава, че литургичната молитва „е среща с Бог в Исус Христос, който се превъплъти в нас, умря на кръста и възкръсна славно“.
„Моля ви, майки и бащи, баби и дядовци, научете децата още от малки да се кръстят правилно. И обяснете им, че е като закрила за нас Христовият кръст. И литургията започва с кръстния знак, с прекръстването“.
Симфония в различни тоналности
Общата вяра и взаимното желание да бъдем с Бог, се изразява и с литургичния поздрав и израза „Нека Бог е с вас“. Папата посочи, че навлизаме в една „симфония, в която звучат различни гласови тоналности, включително паузите на мълчание, предвид създаването на „съзвучие между всички участващи“, тоест да се видим насърчени от един единствен Дух и за една обща цел“.
Да признаем, че сме грешници, за да се обновим с Бог за нов живот
От съществено значение е и покаятелният жест, с който се приканва да се признаят собствените грехове.
„Ако евхаристията наистина прави налично пасхалното тайнство, тоест Христовото преминаване от смъртта към живота, то тогава първото нещо, което трябва да направим, е да признаем кои са нашите гибелни ситуации, за да можем да възкръснем с Него за нов живот.
Поздравленията и циркът от Куба
Накрая, с поздравите, Папата пожела Коледната нощ да освети с радост и мир „живота на всеки един“ и особено на самотните, страдащите и бездомните. При приключване Светият Отец благодари на някои артисти от кубинския цирк, които изпълниха многоцветни танци, развеселявайки още повече радостната атмосфера на предколедната генерална аудиенция.
Прав е Франциск, като казва, че циркът от Куба развеселява радостната предколедна атмосфера. Всъщност, обстановката при литургията е достатъчно голям цирк и този, който изпитва най-голямо удоволствие от него се наслаждава, като гледа как е вкарал вярващите в такава заблуда, да мислят, че като празнуват раждането на непобедимото слънце, празнуват Рождество Христово.
Но в това изказване на Франциск имаше нещо повече. Той заяви, че родителите трябва да научат децата си да се прекръстват, защото така ще получат закрила от кръста! Наскоро четох едно мнение по този въпрос, което звучеше доста странно, но показваше какво представлява този "ритуал", както се изрази понтифекса. Събирането на трите пръста и изобразяването на кръста чрез движението на дясната ръка, започвайки от челото, на практика бележеше с белега на звяра всеки, който прави това, защото трите пръста се събират като доказателство за вяра в Триединен бог...
Франциск доказа това, като го каза в прав текст:
"И отново прекръстване, с което се напомня за Света Троица..."
Не е ли странно самият "Наместник" да заявява, че вярата в Триединството е католическа доктрина, а ние да издигаме този фалшификат на мястото на "Единствения истинен Бог и Исуса Христа, Когото Той е изпратил"?
Или предпочитаме да стоим в блатото, в което е вкарана църквата от личности като Фрум, Бийч, Джон Грац, Нийл Уилсън и други такива "верни" служители, вместо да се върнем към вярата на пионерите и Елън Уайт?
Николай Георгиев