
Огромна тъга и близост към верните в Парижката епархия изразиха френските епископи в изявление, публикувано късно вчера от архиепископа на града Мишел Опети. "Блясъкът и влиянието на „Нотр Дам“ – се чете в декарацията - преминават отвъд столицата и ще останат важен символ на католическата вяра и място, където всички, вярващи и невярващи, могат да се срещнат във важни моменти в историята на страната ни". В началото на Страстната седмица епископите призовават католиците да бъдат „живите камъни на Църквата, като живеят тайната на смъртта и възкресението на Христос, източник на нашата надежда".
"Извиках от ужас", пише в нота новоизбраният председател на френските епископи Ерик дьо Мулен-Бофор, цитиран от католическия вестник "La Croix". „Бях ръкоположен в тази катедрала, място на толкова много събития". „Помня голямото множество хора пред катедралата след нападенията над Батаклан през ноември 2015 г. За парижанина, „Нотр Дам“ е неговото лице. Този следобед бях пред катедралата. Тази драма ни напомня, че нищо на тази земя не е направено да продължи вечно. Много мисля за Парижката епархия. Кризмалната литургия на Велики четвъртък не може да бъде отслужена. Част от нашата плът е прободена. Но вярвам, че това ще даде нов импулс и начало на всеобщо движение”.
Кард. Маркс (германските епископи): "удар в сърцето: от място за съзерцание в място на траур"
“Пожарът, разрушил снощи катедралата „Нотр Дам“, е удар в сърцето на католическата вяра, а също на Париж и цяла Европа“. Това са думи от посланието на кард. Райнхард Маркс, председател на Германската епископска конференция, изпратено тази сутрин до архиепископа на Париж Мишел Опети. "В „Нотр Дам“ архитектурни стилове, исторически и художествени събития, маркирали европейския континент, са обединени от векове. В тишината пред тази трагедия, уверявам в молитвата на вярващите в Германия. Катедралата на Париж е мястото, където са написани много страници от френската история. "Сега катедралата се е превърнала от място за съзерцание в място на траур - добавя кард. Маркс. Страстната седмица се превърна за Париж, за Франция и за цяла Европа в седмица на дълбока траур.
Великият Имам на Ал-Азхар, "сърцата ни са с братята ни във Франция"
"Дълбока тъга" за пожара, който опустоши Парижката катедрала, също бе изразена тази сутрин от Великия Имам на Ал-Азхар, Ахмад Мухаммад Ал-Таийб, световна отправна точка за сунитския ислям. "Изразявам дълбоката си тъга – се чете в посланието на френски, английски и арабски език - за пожара в катедралата „Нотр Дам“, един исторически и архитектурен шедьовър. Сърцата ни са с нашите братя във Франция. Те се нуждаят от нашата пълна подкрепа. "
Солидарността на евреите
Световният еврейски конгрес също изрази солидарност с гражданите на Франция и Католическата църква. В послание, от името на еврейските общности, присъстващи в над 100 страни по света, президентът на Световния еврейски конгрес (WJC) Роналд Лаудер говори за "невъобразимо опустошение" и "удар в сърцето на Париж". „От векове, „Нотр Дам“ е останала горда и възхитителна, неподражаема икона, символ на голямата култура и история на страната. Молим се да няма ранени или загуба на човешки живот в тази трагедия, и скоро катедралата да бъде възстановена от разрушението, за да може тази несравнима структура да си възвърне своето величие и символично място в парижкия пейзаж“.
Коментар на Последните дни
Случаен или умишлен пожарът в Нотр Дам дойде в най-подходящия момент за Католическата църква. Той предизвика съчувствие от всички страни и религии, но това, което казват представителите на сунитите и евреите е може би най-същественото относно сближаването между религиозните общности от целия свят.
Великият Имам на Ал-Азхар, Ахмад Мухаммад Ал-Таийб каза, че сърцата на сунитите са с "с нашите братя във Франция. Те се нуждаят от нашата пълна подкрепа." Християните и мюсюлманите братя? Не каза ли апостол Йоан:
Йоан 1:12. А на ония, които Го приеха, даде право да станат Божии чада, сиреч, на тия, които вярват в Неговото име;
Нима сунитите вярват в Господ Исус Христос? Не че католиците са наясно с Божието слово, но "братосването" изглежда доста странно!
Не по-малко изумяващо е изказването на президента на Световния еврейски конгрес. За него пожарът е "невъобразимо отношение". Но това, което направо шокира е пожеланието му Нотр Дам да си възвърне своето величие. Неразбираемо е един евреин, при това не някой случаен, а президентът на Световния еврейски конгрес да се изказва по този начин, когато е много добре запознат с Божиите заповеди. Да иска възстановяването на един езически храм, при това храм, построен върху човешки кости (всяка катедрала се строи по този начин!) само доказва, че сегашните евреи в огромното си мнозинство нямат нищо общо с това, за което Бог ги избра.
Не по-малко интересно е изказването на кардинал Маркс, който заяви, че Страстната седмица се превърна за цяла Европа в седмица на траур! Какво общо има между изгарянето на една катедрала и обявяването на траур в Европа, освен измислена причина за икуменизъм?!
Именно такива изказвания предизвикват съмнението, че пожарът е случаен. Сякаш всички са очаквали с нетърпение Нотр Дам да се запали, за да могат всички религии да си протегнат ръце! Сега, покрай призивите на Франциск за климатичните промени, пожарът в Нотр Дам само допълнително ще сближи хората от всички деноминации и религии и още по-бързо ще тласне света към една световна религия и Нов световен ред.
Николай Георгиев