
catholicnewsagency.com пише:
Католически и православни лидери в САЩ празнуваха близостта между двете църкви, като се ангажират отново да продължат диалога, когато пътуването на Папа Франсис в Светите земи започва". Архиепископ Джоузеф И. Курц от Луисвил, Кентъки, президент на Конференцията на католическите епископи на САЩ, се присъедини към Архиепископ Димитрий, примат на гръцката православна църква в Америка и председател на Събранието на каноничните православни епископи на САЩ, излязоха на 15 май със съвместно изявление, радвайки се на "добрите плодове", които диалогът донесе между църквите.
Изявлението бе направено преди посещението на папа Francis на 24-26 май в Светите земи. На 25 май папа Франциск и Вселенският патриарх Вартоломей ще се срещнат в Ерусалим. Архиепископ Kurtz и архиепископ Димитрий разсъждаваха върху плодовете от срещата на папа Павел VI и Вселенския патриарх Атинагор в Ерусалим през 1964 г. По време на срещата от 1964 г., двамата църковни лидери подписаха документи, отменящи отлъчванията между църквите през 1054 и "заличиха векове на враждебност и се прегърнаха в града, където Христос е бил разпнат и възкръснал от мъртвите", казаха архиепископите. По време на срещата, патриархът подари на папата епископски нагръдник – икона, а папата даде на атриарх потир, знак, че „те са решени да работят за победата на любовта над враждата, на обединението над разделението."
Тази монументална среща "доведе до създаването на международен богословски диалог между двете църкви " , обясниха архиепископ Kurtz и архиепископ Димитрий. В Съединените щати и Канада, този диалог е довел до теологична консултация между двете Църкви, която "е издала 30 съгласувани отчети през годините, внимателно разглеждане на въпросите, които все още ни делят и да предложи начини за тяхното разрешаване“.
Двамата лидери похвалиха работата на Североамериканския диалог през 49-те години от създаването му. Те изразиха надежда, че срещата на папата с патриарха може да бъде една възможност "да се говори с един глас върху належащите въпроси, пред които нашето общество е изправено днес. "
"Ние се ангажираме да се увеличи сътрудничеството в тези области, включително социалните, икономически и етични дилеми", казаха архиепископ Курц и архиепископ Димитрий, призовавайки католици и православни "да се молят за успеха на предстоящата среща между папа Франциск и Вселенския патриарх Вартоломей в Ерусалим за слава на Бога и насърчаване на християнството в нашия ранен свят. "
Този материал е от дните преди посещението на папа Франциск в Ерусалим. Този факт е показателен, колко много са напреднали отношенията между Католическата и Православната църква, особено в САЩ. Съединените щати са част от пророчеството за последните дни и е естествено да се следи внимателно какво се случва в тази страна. Това, че католици и православни са се ангажирали да увеличат сътрудничеството си в ... "етични дилеми", е стряскащо, от гледна точка на записаното в Откровение. Но пък от друга страна, нищо по-добро, защото
Лука 21:31 Също така и вие, когато видите, че става това, да знаете, че е близо Божието царство.