
За да изберем Европа на левицата или на десницата? – това е най-често посочваният, поне официално, аргумент от лидера на ПЕС Сергей Станишев. Според него само "лява Европа" може да бъде "успешна Европа".
В България, където лявото и дясното са силно размити, вкл. от неговата собствена партия, тезата му среща слаба подкрепа. А и далечният Европарламент, независимо дали ляв или десен, не е особено мотивиращ, за да заведе хората до урните.
Което естествено поставя въпроса има ли в предстоящите избори реален залог за десните, европейски ориентирани избиратели.
Ако погледнем което и да е европейско изявление и публикация тези дни - от току-що приключилата среща Оланд - Меркел, през Полша, та до Прибалтика - един страх и едно послание категорично доминират:"Кризата в Украйна залага на карта бъдещето на Европа, затова настоящите евроизбори са най-съдбовните след падането на Берлинската стена." Единствено у нас никой не повдига и не проблематизира този въпрос. За левицата е разбираемо, тя няма интерес от това. Европейски ориентираната десница обаче или не си дава сметка за опасността от пълзяща промяна на обществените нагласи и респективно от бъдещата преориентация на България, или блажено пребивава в летаргична Европа отпреди анексирането на Крим.
А ситуацията у нас е повече от рискова. В края на април, в самото начало на кампанията за Европейски парламент, при формална доминация на "проевропейските" партии и при отсъствието на каквото и да било официално популяризиране на идеята за стартиращия на 29-ти май Евразийски съюз национално представително проучване на "Алфа Рисърч" (23-26 април т.г.) регистрира следните нагласи. На въпрос: "Ако днес имаше референдум и трябваше да избирате - за присъединяване на България към Европейския съюз или към Евразийски съюз (около Русия), как бихте гласували?" отговорите са:
- Присъединяване на България към Европейския съюз - 40%
- Присъединяване на България към Евразийски съюз - 22%
- Не знам/няма да гласувам - 28%
Оптимистичният прочит на тези данни е, че въпреки неочаквано високия процент на онези, които са готови да отпратят страната ни в "Евразийския съюз", България запазва проевропейско мнозинство.
По-песимистична става картината, ако разгледаме резултатите от този въпрос по партийни симпатии:
Ако днес имаше референдум и трябваше да избирате – за присъединяване на България към Европейския съюз или към Евразийски съюз (около Русия), как бихте гласували?
Коментар на последните дни
Може би се чудите каква е причината да има новини от България. Но самата информация говори за странни действия: уж България е член на ЕС, а вече се правят проучвания какво предпочита! Не стават ли доста подобни "случайности", като се има предвид случилто се в Грузия, Крим, Донецк и Луганск, както и евентулната заплаха за Молдова! Явно мисленето на обществото в България бива подготвяно за евентуално пренасочване към единение с Русия, за да се намери отново в нейната прегръдка... и така да се основе зона "Евразия"!
Дали Бог ще го допусне знае само Той, но по всичко личи, че планиращите Новия световен ред няма да се спрат пред нищо, за да постигат целта си. Но царството им ще бъде само един час:
Откровение 17:12. и десетте рога, които си видял, са десет царе, които още не са получили царска власт, но за един час получават власт като царе заедно със звяра;