
Папа Франциск прие днес във Ватикана американския президент Барак Обама. Това е първата среща между двамата. „Welcome”, „Добре дошъл”, бяха думите на отличаващата Светия Отец непосредственост, на които президентът отговори с „Благодаря”. Последва частен разговор между двамата, продължил около 50 минути, на който присъстваха само преводачите. Накрая бе церемонията с размяната на подаръци и представянето на Папа Франциск на членовете на американската делегация.
При пристигането си във Ватикана около 10.15 часа, Барак Обама бе посрещнат в двора Сан Дамазо от монс. Геншвайн, префект на Папския дом. Президентът бе придружаван от шефа на американската дипломация Джон Кери, който преди това през месец януари се бе срещнал с Ватиканския държавен секретар кард. Паролин, с когото днес се срещна и Обама, следа разговора си със Светия Отец.
Барак Обама подари на Папа Франциск кожена кутия със семена на плодове и зеленчуци от градината на Белия дом. „Ако имате възможност да дойдете в Белия Дом, ще можете да видите градината”, каза Обама, а Папата му отговори на испански „Защо пък не?”. „Този дар”, се чете в нотата на Белия дом, „е уважение към усилията на Папа Франциск да посява семената на глобалния мир за бъдещите поколения”. От своя страна Папата подари на Обама екземпляр от Апостолическото насърчение „Радостта от Евангелието” и един медал с изображение на Ангела на мира, дело на твореца Гуидо Верои. Обама сподели, че ще прочете насърчението, което ще му вдъхва сила в моменти на униние и на сбогуване помоли Светия Отец да се моли за него и за семейството му.
Това е второто посещение на американския президент Барак Обама във Ватикана, след аудиенцията му с Папа Бенедикт ХVІ на 10 юли 2009. Общо деветима американски президента са посетили официално Ватикана. Първият е Удроу Уилсън, приет от Бенедикт ХV на 9 януари 1919 г., след края на Първата световна война. Следващата аудиенция на американски държавен глава става трийсет години по-късно, при понтификата на Йоан ХХІІІ, който приема президента Дуайт Айзенхауер на 5 декември 1959 г. Следва аудиенцията между Папа Павел VІ и Джон Фицджералд Кенеди, първият католически президент на САЩ, на 1 юли 1963 г. Папа Монтини приема след това други двама президенти: веднъж Линдън Джонсън на 1 юли 1963 г. и два пъти Ричард Никсън – на 2 март 1969 г. и на 28 септември 1970 г. Многобройни са аудиенциите на Йоан Павел ІІ с американски президенти по време на понтификата му. Първите две са с Роналд Рейгън (на 7 юни 1982 и на 6 юни 1987), като по време на президентството на Рейгън, Светият Престол и САЩ установяват дипломатически отношения на по-високо ниво на 10 януари 1984 г. Следват две посещения във Ватикана на Джордж Буш баща (на 27 май 1989 и на 8 ноември 1991) и три на Джордж Буш син (на 23 юли 2001, на 4 юни 2004 и на 9 юни 2007), приет след това и от Бенедикт ХVІ два пъти: на 9 юни 2007 и на 13 юни 2008, след срещата им във Вашингтон на 15 и 16 април, в началото на папската пастирска визита в САЩ.
Посещението на Барак Обама става в един сложен момент на отношенията между настоящата американска Администрация и Църквата в Америка, белязан особено от спорното прилагане на здравната реформа (така наречения “Patient Protection and Affordable Care Act”), в частта, която се отнася до задължителното покриване на разходите за аборт и контрацептивни средства, както и до други въпроси, станали предмет на публични дебати, като узаконяването на еднополовите бракове.
Може би ще се стори странно това, което ще кажа, но когато човек иска да изрази отношението си към друга личност, особено при среща, това, което поднася като подарък, е предварително подготвено и казва много неща. Случайно ли Барак Обама поднесе “кутия със семена на плодове и зеленчуци от градината на Белия дом”? Това е доста необичаен подарък. Обикновено при такива срещи се поднасят картини, реликви, книги и т.н. Но плодове и зеленчуци? Още повече във вид на семена! А когато към подаръка се добави: “Ако имате възможност да дойдете в Белия Дом, ще можете да видите градината”. Как звучи това? Думите не са само покана. Те говорят много повече. Елате да видите... градината! В нея има всякакви плодове и зеленчуци. Семената, които поднасям, качествени ли са? Градината е разработена!”.
Какъв беше отговорът на папата? „Защо пък не?” С други думи, “Готов съм, ще дойда “в градината”. С какво? Това се разбира от подаръка на папата: “От своя страна Папата подари на Обама екземпляр от Апостолическото насърчение „Радостта от Евангелието” и един медал с изображение на Ангела на мира...” С други думи, “Искам да дойда и да засея евангелието, искам това да стане по мирен начин”. На първо четене – прекрасна идея. Но всъщност папата изобщо не говори за Библията, където се съдържат десетте заповеди, а за “радостта от евангелието”, т.е. трябва да се говори за любов, за любов и пак за любов. Аз ще дойда и ще оправя всичко”. Звучи пресилено, нали? Да, но не е. Другият подарък, който папата дава е “един медал с изображение на Ангела на мира, дело на твореца Гуидо Верои”. Какво се казва за този медал?
В една информация пише:
“От своя страна, Франциск даде два медальона. Ангелът - солидарност и мир - направен от лят бронз и изобразява ангел с мистичен вид, който прегръща и обединяване на северното и южното полукълбо, докато преодолее опозицията на дракона. Той е дело на художника Гуидо Верои (1926-2013). Вторият медальон, е копие на медал за възпоменание на първоначалния проект на колонада на Бернини Св. Петър и носи надпис на папа Александър VII.”
И така – кой ще обединява света? Отговорът е ясен. Той се съдържа дори в нотата на Белия дом: „Този дар е уважение към усилията на Папа Франциск да посява семената на глобалния мир за бъдещите поколения”.
Ето кой е ангелът, който ще получи градината на Белия дом и който ще прегърне света в борба с дявола...
Ако папата е ангелът, кои са дяволите?
Още ли сме спокойни???

Гуидо Верои има участие в изработката на 500-те лири през 1961 г., в чест на обединението на Италия. Не само това е интересно, но самото изображение представлява кораб, който плува над вълните, обграден от по-малки корабчета и на него има флаг с кръст. Едва ли е трудно да се предположи намекът!