
Пет минути. Само толкова бяха нужни за да се впише папата в историята.
Никога лидер от Римокатолическата църква не е ставал толкова популярен за толкова кратко време, както папа Франциск, когато на 13 март миналата година той смирено поиска събраната на площад Св.Петър тълпа да се моли за него.
Мария Анджелика Ларго, 50 годишна от Колумбия, казва: „Веднага почувствах, че той е по-близо до хората, по-обикновен и по-човечен”.
„Никога не сме виждали папа, станал толкова популярен само за няколко минути”, каза Одон Вале, френски историк и експерт по религия.
Скромният и смирен стил на папата аржентинец, който обича да се смесва с тълпата, е нещо, което смайва Роджър Куаси , учител в западноафриканската държава Кот д’Ивоар, за когото най-важното е, че „Франциск е по-близо до хората”.
В Twitter, 77-годишният понтиф е следван от милиони хора и неговите съобщения се предават повече отколкото тези на американския президент Барак Обама.
Франциск стана първият неевропейски папа за близо 1300 години, когато той беше избран от колегията на кардиналите преди година, за да наследи папа Бенедикт, който избра да се пенсионира.
През изминалата година Франциск получи много аплодисменти и похвали за големи жестове, които той извърши когато измиваше крака на млади мюсюлмански затворници, прегръщаше недъгави и молеше хомосексуалистите да не бъдат осъждани.
Във Франция, където само 3 процента от католиците са практикуващи своята религия, свещениците казват, че има увеличение на присъстващите в църквите хора от избирането на папата.
„Преди не беше модерно да си католик, сега е модерно да си „вътре”, казва Вале.
Все пак човекът Хорхе Марио Берголио трябва да ходи по здраво въже, докато е папа. Сред предизвикателствата пред него са трънливия въпрос за брака за свещениците и прегледът на хазната на Ватикана след поредицата скандали, включително обвиненията за злоупотреби, корупция и дори пране на пари.
Така също 1,2 милионите католици по света се борят с чувствителни и често причинявящи разногласие въпроси като хомосексуализма и абортите.
В изказване по въпроса за хомосексуалистите, папата предизвика реакции по целия свят, казвайки добронамерено: „Ако един гей търси Бог от добра воля, кой съм аз, че да го съдя?”
Организации, защитаващи правата на хомосексуалистите с внимание посрещнаха тези думи като промяна на тона, но предупредиха, че те не отразяват промяна в политиката на Католическата църква – и със сигурност не е крачка напред в приемането на еднополовите бракове.
„Ако хомосексуалисти искат да се оженят, те могат да направят това с гражданска церемония, но ние не можем да променим Църквата на Христос, за да удовлетворим нечии вкусове”, казва Аурора Гомес, католичка от Мексико.
На другата страна на Океана, в четвъртата по големина католическа страна – Филипините, Нона Андая- Кастило каза, че тя би подкрепила действия за улесняване на Църковната политика по отношение на хомосексуализма.
Но живеейки в една от малкото страни, където абортът е все още нелегален, 52-годишната добавя, че би се противопоставила на всякакви усилия да се смекчи становището на Църквата по този въпрос.
Въпреки, че никой не е очаквал Франциск да прави радикални промени в доктрините, папата показа желание за окуражаване по-голямо разбиране и пасторска грижа за християни, които са разведени, самотни майки или хомосексуалисти.
„Обикновената човечност на Франциск е очарователна” , каза Гилда Рей, католичка от френския град Тулуза.
„Той не се колебае да се смеси с тълпата и дори да празнува Денят на св. Валентин. Той е един много братски настроен папа.”
Наистина “невероятен папа”. Смайва и омайва всеки, който погледне към него или чуе какво е “извършил” или “казал”. Добре е преди човек да се впечатли от действията му, които изумяват света, да прочете какво пише в Откровение:
Откровение 13:3 И видях една от главите му като че ли смъртно ранена; но смъртоносната му рана оздравя; и цялата земя удивена отиде след звяра и се поклониха на змея, защото даде властта си на звяра;