
С името Мохамед бин Салман, който се смята за неофициалния владетел на Саудитска Арабия в сянката на възрастния си баща, крал Салман, напоследък се свързват цяла серия от реформи, насочени към отваряне на обществото, но той за пръв път говори за посоката, в която ще опита да ги осъществи, пише Инес Айзеле за "Дойче веле".
Саудитският престолонаследник необичайно недвусмислено заяви как вижда бъдещето на страната си. Той обеща ултраконсервативното кралство да се върне към умерения ислям. Мохамед бин Салман има и други реформаторски идеи.
Връщане към умерения ислям?
Само преди два дни Салман оповести друг свой модернизационен проект. С необичайна недвусмисленост той призова към либерализиране на ултраконсервативното кралство: "Ще се върнем към онова, което бяхме: към умерения ислям, който е отворен към света и към всички религии."
В съпровод на аплодисменти 32-годишният престолонаследник добави още: "70% от саудитците са под 30-годишна възраст. Честно казано, няма да пропиляваме 30 години от живота си, за да се занимаваме с екстремистки идеи. Трябва да ги унищожим днес и незабавно. Хората искат нормален живот", смята Салман.
Според него до 1979 година Саудитска Арабия е била друга страна. Престолонаследникът явно има предвид окупацията на Голямата джамия в Мека от радикални ислямисти през 1979. Тогава те поискаха оттеглянето на крал Халид и сформирането на "истинско ислямско правителство". Дни по-късно армията щурмува този най-значим ислямски храм. Но през следващите години страната, която беше в подем поради високите цени на петрола, сериозно се промени, а либерализацията на обществото влезе в задънена улица.
Принцът, който носи надежда
С името Мохамед бин Салман, който се смята за неофициалния владетел на Саудитска Арабия в сянката на възрастния си баща, крал Салман, напоследък се свързват цяла серия от реформи, насочени към отваряне на обществото. Най-значимата от тях е законът, разрешаващ на жените да управляват автомобил. Саудитска Арабия беше последната държава с подобно ограничение.
Сега обаче Мохамед бин Салман за пръв път говори конкретно за посоката, в която трябва да вървят неговите реформи, смята Гидо Щайнберг от германската фондация "Наука и политика". Според него все още не е ясно обаче дали реформите ще сложат край на дискриминацията на близо двата милиона шиити, които живеят в Саудитска Арабия: "Ако това наистина стане, страната вече ще бъде съвсем друга."
В Саудитска Арабия, където жените са длъжни да взимат разрешение от попечител-мъж за всички по-важни решения в живота си, включително и за обикновени пътувания, престолонаследникът е смятан за източник на надежда за едно модерно общество. На международната сцена обаче неговите агресивни изяви му навлякоха и доста критика. Защото именно той носи отговорността за намесата на Саудитска Арабия в кръвопролитните военни действия в Йемен. И пак него наблюдателите обвиняват за блокадата срещу съседен Катар през последните месеци.
Коментар на Последните дни
Преди няколко месеца Мохамед бин Салман беше обявен за престолонаследник. Неговите обещания и първи действия накараха мнозина да погледнат с интерес към Саудитска Арабия. Това най-вече се отнася до бизнесмените. Но не само те бяха заинтригувани от някои необичайни за страната решения, като например разрешението жени да могат да управляват автомобил. За обикновения европеец или американец забраната за подобно право се счита за дискриминация, но в Саудитска Арабия, където шариатът се прилага с пълна сила жена да седне зад волана е нещо повече от предпоставка за осъждане. Ето защо законът, разрешаващ на представителките на женския пол да шофират е нещо изумително за тази страна спрямо близкото й минало. Всъщност, това е най-малкото, което може да впечатли нас, като интересуващи се от библейските пророчества. Какво ни подсказва този закон, както и редица други изказвания и действия на престолонаследника?
1. Той заяви, че саудитците, които в мнозинството си са до 30-годишна възраст, няма да пропиляват 30 години в екстремистки идеи. Екстремистките идеи трябва да бъдат унищожени незабавно.
2. Той заяви: "Ще се върнем към онова, което бяхме: към умерения ислям, който е отворен към света и към всички религии."
Думите му биха направили впечатление дори само поради това, че означават рязка промяна в политиката на Саудитска Арабия. Но те дойдоха само за да покажат, че нещо извънредно се е случило в тази страна и за това си има определена причина. Можем само да предполагаме каква е тя, но едва ли ще сбъркаме, ако потърсим обяснение във визитата на Доналд Тръмп в Саудитска Арабия през май:

По-малко от месец след тази визита на мястото на предишния престолонаследник беше поставен Мохамед бин Салман. Може би крал Салман с това решение поиска да покаже, че е осъзнал какво се иска от него, за да настъпят промени в политиката и религията на страната? Нищо чудно да е така, тъй като думите и решенията на престолонаследника водят в тази посока. Никак не е маловажно в една крайно консервативна и известна с прилагането на шариата в най-жестоката му форма да се появи лидер, който да заяви, че ще премахне екстремистките идеи и... ще върне страната към умерения ислям!
Думи? Едва ли! Мохамед бин Салман не само разреши на жените да шофират, но им разреши да присъстват на стадионите - нещо нечувано само до преди няколко месеца!
След посещението си в Саудитска Арабия Тръмп отиде на отчет във Ватикана! Чак сега може да се разбере какво е говорил пред крал Салман и какво го е наставил да извърши. Да се съгласи една страна като Саудитска Арабия да се върне към умерения ислям е нещо повече от революция, защото по този начин се изпълняват намеренията на Франциск да обедини всички религии, тъй като "в името на Бога не може да се убива", както заяви Берголио неколкократно!
Сега, когато връзката между Тръмп и Франциск се разкри чрез последвалата смяна в Саудитска Арабия и готовността на престолонаследника да върне страната към умерения ислям за да се сближи тя със света и другите религии, едва ли трябва да продължават съмненията, че Вашингтон играе по свирката на Ватикана!
Откровение 13:11. И видях друг звяр, който възлизаше от земята; и имаше два рога прилични на агнешки; а говореше като змей.
12. Той упражняваше всичката власт на първия звяр в неговото присъствие, и принуди земята и живеещите на нея да се поклонят на първия звяр, чиято смъртоносна рана бе оздравяла.
Николай Георгиев