
Папа Франциск прие великия имам на джамията и университета Ал-Азхар в Кайро – една от най-престижните институции на сунитския ислям в света – великия имам шейх Ахмед ал Тайеб, съобщи Ватиканския пресцентър. Срещата, проведена на 16 октомври в религиозния дом Санта Марта във Ватикана, е „свидетелство за сърдечните отношения след години на „замразен диалог“, се чете в нотата. Великият имам е в Италия по повод междурелигиозната среща „Мостове на мира“, която се проведе в Болоня, а папа Франциск отправи специално послание към участниците.
Това е четвъртата среща между папа Франциск и великия имам. При първата среща във Ватикана, през май 2016, двамата потвърдиха общия ангажимент към мира в света, „отхвърляне на насилието и тероризма“. Главно място в разговора зае „положението на християните и тяхната защита в контекста на въоръжените конфликти и напрежението в Близкия Изток“. Срещата бе знак за подновяване на сътрудничеството между Ал Азхар и Светия престол, прекъснато от мюсюлманската институция вследствие някои думи на Бенедикт XVI относно атентата срещу александрийски копти изтълкувана в Кайро като политическо вмешателство, а египетското правителство отзова своя посланик към Светия престол и прекъсна диалога.
През април 2017, Франциск лично участва в конференция за мира, която се проведе в университета Ал Азхар в Кайро, в контекста на папската визита в Египет. В словото си папата се обърна към великия имам с думите „брат“, като отбеляза че диалога между религиите не е „стратегия с второстепенни цели, а път към истината, който заслужава да бъде предприет за превръщането на съперничеството в сътрудничество“. Франциск подчерта, че „омразата в името на религията се базира на идолопоклонническа фалшификация на Бог“.
През ноември 2017, папата прие за трети път в Апостолическия дворец Ахмед ар Тайеб, участник на конференция в Рим „Диалози на цивилизацията“, организирана от университета Ал Азхар и Общността Св.Егидий.
На 10 януари т.г., папа Франциск изпрати писмо до великия имам в отговор на поканата да участва на международната конференция в подкрепа на Йерусалим. В писмото папата посочи необходимостта „да се положат усилия за да надделее съгласието, справедливостта и сигурността за населението в тази благословена земя“. По този повод Франциск призова за подновяване на диалога между израелци и палестинци и за „общо решение с цел мирното съжителство на двете държави в граници съгласувани между тях и признати от международната общност“.
Интересна е градацията, която се забелязва при срещите между Франциск и Ахмед ал-Тайеб.
Първа среща. Общ ангажимент към мира в света, „отхвърляне на насилието и тероризма“.
Втора среща. Папата се обърна към великия имам с думите „брат“.
Трета среща. Конференция в Рим „Диалози на цивилизацията“.
Четвърта среща. „Свидетелство за сърдечните отношения... Великият имам е в Италия по повод междурелигиозната среща „Мостове на мира“.
Още когато се състоя първата среща стана ясно, че религиите ще използват борбата срещу тероризма за да се обединят и да накарат света да приеме един общ бог. А когато Франциск, който твърди, че е християнин, се обърна към имама с думата "брат" вече беше ясно, че нищо не разделя единия от другия. Т.е., или и двамата служеха на истинския Бог, или на фалшивия. Но всички знаем, че зад Аллах стои Сатана и дори без да е известно на мнозина на кого служи Франциск, твърдението му, че е брат с Ахмед ал- Тайеб е доказателство чий бог считат за свой баща. Когато се стигна до "Диалози на цивилизацията" положението стана още по-разбираемо, защото не е работа на религиите да решават подобни въпроси. Вместо това те имат за задача да способстват за спасението на хората. А сега, на тази религиозна среща, която носи названието "Мостове на мира", на практика отношенията между двамата е на най-връхната си точка: "Свидетелство за сърдечните отношения".
Човек или трябва да не познава Библията и характера на Католическата църква и на йезуитите (най-вече!), за да повярва, че Франциск е откровен. Но девизът на този Орден е "Целта оправдава средствата". Затова за понтифекса няма никакво значение дали ще се "братосва" с мюсюлмани или ще изразява "сърдечни отношения" с човек от друга религия. Важното е да постигне целта, а тя е "да му се поклони целият свят".
Николай Георгиев