
Религията е голямата духовна сила, дълбоко вкоренена в човешката душа, която може да ни подскаже отговорите по въпроси отнасящи се до мира, солидарността, смисъла на живота и вечната дестинация на човека и творението. На „решаващия принос“ на религиите за закрилата на околната среда, на културата на солидарността, на диалога и мира бе посветена лекцията на Вселенския патриарх Вартоломей по време на церемонията по удостояването му с титлата хонорис кауза от Еврейския университет на Йерусалим.
В лекцията си патриархът изтъкна „преоценката, през последните десетилетия, на ролята на религията в обществената сфера и нейния принос за справянето с основните предизвикателства днес. Вероизповеданията – каза той - съхраниха големи ценности, които са безценно духовно и морално богатство и помощ за по-дълбоко антропологично познание“. Въпреки това – отбеляза той – „настоящата експлозия на религиозен фундаментализъм и ужасното насилие в името на религията, предоставят допълнителни аргументи срещу вярата от модерните критици на религията и подкрепят идентифицирането ѝ с нейните негативни аспекти. Истината е – подчерта патриархът – че насилието е отричане на вярата и на основните религиозни доктрини“.
Според Константинополският архиепископ „достоверността на религиите днес зависи най-много от тяхното поведение към свободата и човешкото достойнство. „Това е предпоставка не само за мирното съжителство, но и за оцеляването на човечеството. Само заедно можем да се справим със съвременните предизвикателства. Никой не може сам да се справи с днешните проблеми. Утопично е да се вярва, че културата на солидарността може да бъде установена чрез глобализацията, икономическия прогрес, интернет или впечатляващия прогрес на технологията. Имаме нужда един от друг – завърши Вартоломей – от обща мобилизация, общи усилия, общи цели и общ дух, защото споделяме едно общо бъдеще, а пътят към него е едно общо пътуване“.
Коментар на Последните дни
Дясната ръка на Франциск напълно заслужено получи тази награда. За понтифекса, въпреки цялата му "смиреност" и "загриженост" за болни, бедни, страдащи и затворени в затворите и постоянните му апели за мир и безопасност, обиколки сред другите религиозни общности и призивите му към единство успехът щеше да бъде по-малък без съдействието на Вартоломей. Но всичко извършено от Константинополския архиепископ налива вода в мелницата на Франциск. Там, където Берголио не успя да направи, го извърши Вартоломей. Дори при награждаването си той каза точно това, което щеше да изяви Франциск:
"... хората от различни религии могат да живеят заедно, намирайки основите принципи в съответните традиции, ... религиите могат да послужат за мост между хората, като средства за мир, толерантност и разбирателство, така както и за сближаването на културите“. Ето защо, „междурелигиозният диалог не е отрицание от собствената вяра, а по-скоро промяна на собствения начин на мислене или поведение към другия“.
... Само заедно можем да се справим със съвременните предизвикателства. ... Имаме нужда един от друг – завърши Вартоломей – от обща мобилизация, общи усилия, общи цели и общ дух, защото споделяме едно общо бъдеще, а пътят към него е едно общо пътуване“.
Какво трябва? Религиите да са мост между хората! Къде в Библията пише нещо подобно? Бог каза съвсем ясно на тези, които са Негови:
2 Коринтяни 6:14. Не се впрягайте заедно с невярващите; защото какво общо имат правдата и беззаконието или какво общение има светлината с тъмнината?
15. и какво съгласие има Христос с Велиала? или какво съучастие има вярващия с невярващия?
16. и какво споразумение има Божият храм с идолите? Защото ние сме храм на живия Бог, както рече Бог: "Ще се заселя между тях и между тях ще ходя; и ще им бъда Бог, и те ще Ми бъдат люде".
17. Затова -
"Излезте изсред тях и отделете се",
казва Господ,
"И не се допирайте до нечисто";
и
"Аз ще ви приема,
18. И ще ви бъда Отец,
И вие ще Ми бъдете синове и дъщери",
казва всемогъщият Господ.
Противно на това Вартоломей заяви, че имат общо пътуване! Всеки път извън Христос е друг път, водещ към гибел! Патриархът, от недомислие или от заблуда потвърди това, като каза, че имат нужда от общ дух! Щом това не е Христовият Дух, значи става дума за друг дух... духът на антихриста!
Николай Георгиев