
agri-pulse.com пише:
“Palaver” е една прекрасна дума, използвана в Африка, за да изрази търпеливо и задълбочено изучаване на един основен проблем. Това е процес, който обединява всички заинтересовани страни да разгледат почтително всички аспекти на сложен проблем.
В дългосрочен план, обаче, беше представянето на кардинал Петер Търксън, председател на Папския съвет на Ватикана за справедливост и мир, който може да има най-силно въздействие. Кардинал Търксън насочи пряко полемиките около биотехнологията и генното модифициране в производството на храни, като използва католическата мисъл и Ватикана II като отправни точки. Цитирайки папа Йоан Павел II, той заключи: "Откритията на науката трябва да бъдат използвани, за да се гарантира висока производителност на земята по такъв начин, че местното население да може да осигури храна и препитание, без да унищожава природата."
Бележките на кардинал Turkson бяха частично базирани върху констатациите на избрана група от 40 научни експерти от цял свят, които бяха свикани от Папската академия на науките във Ватикана да разгледа всички налични доказателства за трансгенни растения. Техните заключения включват следното:
· Технологиите на генното инженерство (GE), използвани по подходящ начин и отговорно, може при много обстоятелства да направят основен принос за селскостопанската производителност чрез подобряване на културите, включително повишаване на добивите и на хранителните качества, и увеличаване на устойчивостта към вредителите, както и подобряване на толерантността към засушаване и други форми на екологичен стрес . Тези подобрения са необходими за целия свят, за да се помогне за подобряване на устойчивостта и производителността на селското стопанство
Генното инженерство може да бъде от голямо значение за бедните на ресурси земеделски производители и уязвимите членове на бедните селскостопански общности, особено на жените и децата.
· GE-технологията може да се бори с хранителни дефицити чрез модификация, която осигурява важни хранителни микроелементи.
· Налице е морално задължение да се направят ползите от GE-технологията достъпни в по-голям мащаб за бедните и уязвими групи от населението, които я искат и при условия, които ще им позволят да вдигнат стандарта на живот, да подобрят тяхното здраве и да защитят околната среда.
Въпреки, че кардинал Turkson предложи етични насоки за използването на ГМО, включително необходимостта от прозрачност, комуникация и етикетиране, той бе категоричен, че използването на науката не трябва да се подлага на гласуване. "Световните предизвикателства на продоволствената сигурност не трябва да бъдат преодолени с референдум за наука." "... Църквата не е срещу науката. Нито пък да иска да насърчава референдум за технология или биотехнология.
Това е дискусията на кардинала за генното инженерство, обаче, и връзката му с продоволствената сигурност, правосъдие и теология, това беше наистина приковаващо вниманието. Беше ясно, че той пътува от Рим до Айова за да отправи моралното задължение за възползване от сериозни научни изследвания с цел борба с глада в световен мащаб. Докато има много повече земеделие с изключение на семената, с оглед на изключителното значение на коментарите на кардинала в предстоящите държавни инициативи в САЩ, международни търговски споразумения и общата безопасност на храните, нека се върнем към тях по-подробно:
Коментари на кардинал Петер Търксън
Папският съвет за справедливост и мир
Ватикана, Ватикана
17 Октомври, 2013
Гладът в света е много сериозна несправедливост, която показва основно неуважение към човешкото достойнство. Папа Йоан Павел II го нарече "първата и основна форма на бедност".
Земята, както ни казва Писанието, бе създадена като дом на човешкото семейство. Земята е красива, добра и перфектна в изпълняването на целта си да даде храна за човешкия живот.
В католическия начин на мислене, "природата " не е свещена, нито божествена, нито да се страхуваме от нея, нито да бъде почитана и да е останала непокътната. Вместо това, тя е дар, предлаган от Създателя на човешката общност, за да се живее и да се използва, поверена на интелигентността и моралната отговорност на мъжете и жените. Поради това е допустимо за хората с правилна нагласа да се намесват в природата и да правят промени. В думите на сборника (Compendium), приложени към биотехнологиите: " По тази причина на човешката личност не извършва незаконен акт, когато, от уважение към реда, красотата и полезността на отделните живи същества и тяхната функция в екосистемата, той се намесва чрез промяна на някои от нейните характеристики или свойства .
Няма априори граници на понятието за " намеса чрез модифициране ". Дори не изключва действия, предприети от това, което може да се счита за най-интимна част от живите организми: генома .
Блаженият Йоан Павел II, в реч пред членовете на Папската академия на науките, изрази подкрепата си за генетични изследвания ..... той след това прилага същите изследвания за производство на храни, като казва: "И накрая, бих желал да припомня, заедно с няколко случаи, които съм цитирал, че ползата от биологичния експеримент, най-важните предимства, които идват от увеличението на хранителните продукти и формирането на нови растителни видове в полза на всички, особено на хората в най-голяма нужда.
Отново, обръщайки се към 24-то Общо събрание на ФАО, където наблюдава как враждебният климат влияе на производството на храни в бедните страни, той каза: " Откритията на науката трябва да бъде използвани, за да се осигури висока производителност на земята по такъв начин, че местното население може да осигури храна и препитание, без да унищожава природата .
И накрая, в едно седмично проучване на Папската академия на науките и на Шведската академия на науките върху Тропическите гори и опазване на видовете, Йоан Павел II, посочи как " други растения притежават стойност като източник на храна или като средство за генетично подобряване на щамове на добри за ядене растения . "
В този момент в разговора, и в светлината на гореизложеното, ние трябва да се радваме в паметта и постиженията на д-р Норман Борлауг.
Смайващи са доводите не само на кардинал Търксън, но и на такива “светила” като папа Йоан Павел II. С кратък коментар не биха могли да се обхванат невероятните извъртания и откровени лъжи, които се виждат и без увеличително стъкло. Под маската на загриженост за човечеството, Католическата църква дава зелена улица за храните тип “Франкенщайн”! Но при по-внимателно изследване става ясно, че особена “грижа” се отделя на най-бедните слоеве на населението, както и на жените и децата. Те ще бъдат снабдявани с “предимство” от така рекламираните ГМО и скоропостижно ще се озоват в католическия ...рай. Прави също впечатление, че се споменава и връзката между Ватикана и САЩ, както и изключителното значение на коментарите на кардинала.
Но от всичко най-изумяващо е твърдението, че понеже природата “не е нито свещена, нито божествена”, е “допустимо за хората с правилна нагласа да се намесват в природата и да правят промени”. “Няма априори граници на понятието за " намеса чрез модифициране ". Дори не изключва действия, предприети от това, което може да се счита за най-интимна част от живите организми: генома .” Дори формирането на нови растителни видове било нормално!
Да се чуди човек дали тези хора четат Библията и не я разбират, или съвсем съзнателно са вдигнали юмрук срещу Бога и заявяват: "Ти може да си сътворил всичко съвършено, но ние ...ще го подобрим!”
Има ли още съмнения какво представлява Католическата църква и на чия страна е застанала? Бог каза всяко нещо да бъде според вида му. Но Сатана отговаря: “Истина ли каза Бог?”
Дано повече хора проумеят, че зад загрижеността, която мислят, че се излъчва от Католическата църква и нейните служители, се показват ноктите и зъбите на звяра. Скоро той ще свали кадифените си ръкавици и ще покаже истинския си характер. Но тежко на тези, които са посегнали да вземат от увитите в станиол бонбончета с отрова!