
bg.radiovaticana.va пише:
„Нова стъпка напред в общите проекти в подкрепа на братята и сестрите в Сирия и Ливан“: така Отделът за външно-църковни отношения на Московската патриаршия определя посещението на делегация на Католическата църква и Московската патриаршия в Сирия и Ливан (6 и 7 април) , вследствие решенията взети на срещата в Хавана между патриарх Кирил и папа Франциск през миналия февруари. "Целта на посещението бе да се даде началото на нови инициативи и се координират хуманитарните помощи от двете Църкви в подкрепа на християните намиращи се в трудни условия", уточнява комюнике на Московската патриаршия.
По време на двудневното посещение, делегацията е осъществила важни срещи: с маротинският патриарх Бешара Бутрос Рай и апостолическият нунций в Ливан архиепископ Габриеле Кача, с духовните водачи на християнските общности в Ливан, както и посещение на гр. Захле, най-големия в долината Бекаа, в който се намират 250 хиляди бежанци от Сирия.
В Дамаск католическо-православната делегация е била приета от сиро-яковитският патриарх Игнатий Ефрем II, който е информирал за актуалната ситуация в Сирия и за неотдавнашното освобождение на град Ел Карятейн. „Неговото Светейшество изрази висока оценка за ролята на Русия и благодарност към руския народ“, се чете в комюникето. Делегацията е взела участие и в среща с представители на църквите в Сирия, които са поискали подкрепа за християнското присъствие в региона, подчертавайки нуждата да се възвърнат християнските църкви и манастири.
„Един от приоритетите в близко бъдеще е съставянето на подробен списък с християнски култови места разрушени по време на войната в Сирия и се започне работа по възстановяването им, защото Църквите и манастирите са центрове за консолидация на християнските общности, на разположение на цялото население“, се казва в комюникето на Московската патриаршия. „Необходимо е също да се укрепи координацията на хуманитарната дейност сред различните християнски деноминации в Сирия, благодарение на които бе осъществено посещението на икуменическата делегация“, завършва комюникето.
Какви са приоритетите на тази делегация? Изучаване на Божието слово? Изследване на Библията? Задълбочаване в библейските доктрини? Нищо подобно! Основното е да се направи списък с култови места, за да се събират там християните. Разбира се, това включва обогатяване, понеже посетителите на подобни обекти ще оставят средства, чрез които ще мислят, че купуват спасението си. Наистина жалко! Същевременно обаче се вижда нещо, което преди няколко месеца беше немислимо: Рим и Москва вече официално демонстрират единство, макар и на пръв поглед то да е сведено само до хуманитарна дейност.
Николай Георгиев