
На 50-ия Световен икономически форум в Давос Вселенският патриарх призова за повече политически действия в полза на земята.
На 50-ия Световен икономически форум, в Давос, Вселенският патриарх Вартоломей I отправи силно предупреждение, изказвайки се в панела на тема „Как да спасим планетата“. „Всички сме в една и съща лодка – каза православния примас. Няма място за безразличие; и няма време за нерешителност. Много политически и световни лидери са сред нас. Призоваваме ги да бъдат по-амбициозни в законодателството си и по-упорити в действията си".
Обръщайки се към световните лидери, вселенският патриарх заяви: „Насърчавам ви да обърнете внимание на подема и протестите по целия свят, не само в защита на страдащите от въздействието на изменението на климата, но и за младите хора, които настояват за бъдещето си и искат солидарност между поколенията. Техният свят - нашият свят - не подлежи на договаряне! Светът чака; светът гледа. Ние сме отговорни за нашите неадекватни и непоследователни действия. Ние сме отговорни за трудната ситуация на бежанците и за приноса ни за природните бедствия. По някаква загадъчна връзка, която не винаги разбираме (а понякога избираме да игнорираме), земята ни напомня за нашето призвание да я защитаваме с нейните природни ресурси, да се грижим и подкрепяме бъдещите поколения. Ще бъдем съдени по спешените действия, с които отговаряме на екологичната криза на нашето време“.
Коментар на Последните дни
След Франциск, както се очакваше, към участниците в Давос с обръщение се включи и Вартоломей I. Не е нужно човек да "дълбае" много в думите му за да разбере, че това, което пише, е същото, казано от Франциск и цели въздигането на енцикликата Laudato Si. Като религиозен лидер би било естествено да спомене поне на едно място Бога и отговорността ни пред Него. Да говори за вярата и за това как се отнасяме към Божиите изисквания. Но подобни думи не могат да бъдат открити дори под микроскоп. Точно обратното: Вартоломей единствено изисква политиците и другите участници да направят всичко възможно да наложат съответните закони и да започнат конкретни действия по спасяването на земята и климата! Освен това всичко е насочено към защитата на природата и по същество може да се открият наченки на пантеизъм. Точно това всъщност е целта и на Франциск. А и на Грета Тунберг, която (дали разбира или не какво ще последва от действята ѝ) прави всичко възможно да убеди света, че планетата гори и единственият изход е да се вземат специални мерки за справяне с климатичните промени, а с това дава сериозен пример за успеха на понтифекса в намеренията му да се стигне до световен Неделен закон!
Вероятно след призива на Франциск и днес на Вартоломей I, както и след подновените протести на Грета в Давос, политиците ще имат още по-големи основания да започнат да внушават на народите, че е необходима промяна и така хората сами да изискат нещо "по-специално" от лидерите на своите страни.
Николай Георгиев