
Тереза Мей се поддаде на силния натиск от страна на собствената си партия и посочи 7 юни като деня, в който ще се отдръпне от поста на консервативен лидер, завършвайки бурната си тригодишна дейност като премиер.
Говорейки в „Даунинг Стрийт“, Мей каза, че била „честта на живота ми“ да служи като втори министър-председател на Великобритания от женски пол. С развълнуван глас тя каза, че ще напусне „без злопаметност, но с огромна и трайна благодарност за възможността да служа на страната, която обичам“.
Но тя призна: „Въпрос на дълбоко съжаление е и ще остане това, че не можах да изпълня Брекзит.“
Съобщението на Мей дойде след среща с Греъм Брейди, председател на съставения от редови членове Комитет 1922, който беше приготвен да задейства второ гласуване на недоверие към нейното ръководство, ако тя откаже да подаде оставка.
Участта й беше подпечатана след като „нова сделка за Брекзит“, състояща се от десет точки, обявена в реч във вторник, разяри редовите членове от комитета и мнозина в собствения й кабинет – докато в същото време не постигна никакъв ефект при членовете на парламента от Лейбъристката партия, които беше предназначена да убеди.
Лидерът на Камарата на общините, Андреа Лийдсъм, подаде оставка в сряда, вместо да представи законопроекта за Брекзит пред парламента.
Редица други министри от кабинета също бяха изразени безпокойства, включително Саджид Жавид, Джереми Хънт, Крис Грейлинг и Дейвид Мъндел.
По-конкретно те отхвърлиха обещанието на Мей да даде на членовете на парламента гласуване за втори референдум след като законопроектът за Брекзит премине през парламента, и да изпълни резултата – за което те почувстваха, че се приближава твърде много до приемане на идеята.
Министър-председателят ще остане в „Даунинг Стрийт“, за да поеме вината за онова, което се очаква да бъдат тежки последици за партията й от Европейските избори в четвъртък – и за да бъде домакин на Доналд Тръмп при посещението му.
Комитетът 1922 ще определи условията за съревнование за лидерска позиция с начало 7 юни, което се очаква да продължи вероятно шест седмици.
Бившият министър на външните работи Борис Джонсън е първенец по възможност да бъде следващ министър-председател на Великобритания, но повече от десетима старши консерватори обмислят също да се кандидатират.
В кабинета Рори Стюарт вече каза, че ще устои докато Джереми Хънт, Майкъл Гоув, Пени Мордонт и Саджид Джавид са всичките вероятни претенденти.
Оттеглянето на Мей дойде след три години пререкания с поддръжници на Брекзит от собствените й редови членове за това каква бъдеща връзка с Европейския съюз биха били подготвени да приемат.
Това се затрудни значително, когато тя изгуби мнозинство на общите избори през 2017 г., след като поведе онова, което беше считано нашироко за катастрофална кампания, обещаваща „силно и стабилно лидерство в интерес на нацията“.
Брекзит вероятно ще доминира в надпреварата за поемане поста на Мей докато времето за поемане по което и да е направление на нов екип преди крайния срок за заминаването на Великобритания от ЕС, 31 октомври, се затяга все повече и повече.
Дългогодишният приятел на Мей Дамян Грийн, бивш първи държавен секретар, защити доклада й в петък.
Той каза: „Всички министър-председатели в крайна сметка поемат отговорност за случващото се под тяхно наблюдение, но мисля, че е неоспорим факт, че ставайки министър-председател внезапно и неочаквано след сеизмичния шок на референдума за Брекзит означаваше, че тя се е справила с крайно трудна роля. И истината е, че провеждането на избори година след това, които отнеха мнозинството на консервативната партия, направи това невъзможно.“
Грийн каза пред програмата Today на BBC Radio 4: „Фактът, че парламентът не е успял да се сключи сделка за Брекзит доведе до нетърпение, граничещо с презрение, към политическата класа и количество враждебност, а нерегламентираното насилие е нещо, което не ни е било познато от много отдавна.“

Поредната стъпка в действията на британското правителство Брекзит да завърши с оставане в Европейския съюз! Три години то се опитва да изпълни гласуването на референдума и три години "Последните дни" пише, че е логично това да не се случи, ако авторите на Новия световен ред държат на картата, която са съставили и която Йоан Павел Втори показа през 1985 г. Тя, между другото, независимо дали Великобритания ще остане в Зона "Европа" или ще мине към друга зона, изпълнява пророчеството, записано в Даниил 2 гл. (десетте пръста) и в Откровение 17 гл. (десетте царе, които още не са получили царска власт). Но е по-логично кралството да си остане в ЕС, ако действията на авторите на НСР са "успешни" в манипулирането на хората. Поне до този момент това не предизвиква съмнение!
Николай Георгиев