
В Пекин започнаха тържествата по случай 70-та годишнина на Световния съвет на църквите (ССЦ) с участието на генералния секретар Олав Твейт, съобщава интернет сайта на икуменическия организъм, цитиран от ватиканския Осерваторе Романо.
Първата му среща от официалната визита бе в Чонгуенмен чърч, една от най-старите протестантски църкви в Китай, изградена от американски методисти през 1980. Осветена отново през 1980, след дълъг период на бездействие, днес храмът е важна събирателна точка за хиляди християни, а всяка неделя в него се отслужват пет литургии.
В проповедта си, посветена на темата „Исус Христос е радостта на света“, генералния секретар на ССЦ припомни, че „християните са призвани да споделят добрата вест за Божията любов и Божия мир с всички хора, независимо от тяхната принадлежност“. Олав Твейт припомни и ролята на ССЦ в Китай, която чрез своите църкви членки развива дейност в защита на децата и мира.
Коментар на Последните дни
Докъде стигнаха икуменическите усилия? Информацията по случай тържествата за 70-годишнината на Световния съвет църквите само в две изречения показват колко богопротивна е подобна дейност.
1. Мястото, където Олаф Твейт произнесе своята реч е протестантска църква, изградена от амекански методисти, в която "всяка неделя се отслужват пет литургии."
Литургията е богохулна подмяна на Господната вечеря. Тя представлява поредно жертване на Божия Агнец, а кръвта и виното се приемат за буквални кръв и плът на Исус. Тук дотолкова са се престарали в това отношение, че дори по пет пъти жертват Христос всяка неделя за ...наслада на Сатана, който обича да гледа Исус на кръста!
2. Олаф Твейт заяви, че „християните са призвани да споделят добрата вест за Божията любов и Божия мир с всички хора, независимо от тяхната принадлежност“.
Представете си как в Стария завет египтяни, филистимци, амонци и всякакви врагове на Божия народ споделят добрата вест за Божията любов и Божия мир с всички хора. Това не само бе невъзможно, но щеше да е подигравка с Бога! А сега всички деноминации, всяка вярваща в собствени учения - едни в задгробния живот, други в Мария - спасителка, трети в светците - да проповядват колко много ги обича Бог и какъв мир им дава!
Изумително е да се види как потомците на гонените и гонителите си подават ръка и първите са по-загрижени да влязат под крилото на понтифекса, отколкото дори той сам го изявява!
Николай Георгиев