
По случай националния празник на България - освобождението от Османска власт - Президентът на Република България отправи покана към Католическата църква в България за участие, на 3 март, в издигане на националното знаме и полагане на венец пред паметника на "Незнайния воин", както и в заря-проверка пред Народното събрание в София.
По повод Националния празник на страната ни- 3 март- ще бъде отслужена светата литургия в катедралния храм „Свети Лудвиг” в гр. Пловдив.
Света литургия по повод националния празник ще бъде отслужена и от отец Димитър Димитров в църквата „Пресвето Сърце Исусово” в гр. Раковски. В нея традицонно участват Кмета на Общината, Председателя на общинския съвет и други представители на обществения живот.
На 3 март 1878 г. е подписан Санстефанският мирен договор между Русия и Османската империя, с което се слага края на Руско-турската война от 1877- 1878 г. Датата 3 март поставя начало на Третата българска държава. За първи път Трети март се чества през 1880 г. - две години след Освобождението - като Ден на възшествието на престола на император Александър Втори. С въвеждането на Григорианския календар през 1916 г. събитията от 19-ти и 20-ти век се преизчисляват. Денят 19 февруари 1878 г. стар стил, става 3 март по нов стил. За първи път по новия стил 3 март е честван през 1917 г.
Събитието ще бъде предшествано от семинар, който ще се проведе на същото място в дните 3 март - петък и 4 март – събота. Семействата, които се интересуват, трябва да се обърнат към г-жа Евгения Паташева, в Катедралния храм „Успение Богородично”, в София.
Началото на Великопостния период, за Католическата църква от източен обред, беше сложено с денят на взаимна прошка или Заговезни, на 26 февруари, неделя. В ранното утро на този ден беше отслужена в 8.00 ч тиха света литургия в Катедралния храм “Успение Богородично” в София. Само два часа по-късно, в 10.00 ч, Божият дом отново се изпълни с клир и верни, когато беше тържествена света литургия. Денят завърши, с прощална вечерня, от 17.00 ч., в Катедралния храм „Успение Богородично” – прошка с Бога, със своя ближен. След взаимната прошка, младежите от енорията направиха традиционния карнавал, със забавна програма.
През великопостния период, всяка сряда в Катедралния храм „Успение Богородично”, в София, ще има Кръстен път и всеки петък Богородичен Акатист, и двете от 18.30 ч. Кръстният път ще бъде придружен с беседи-дискусия върху "Аморис летиция". Всеки път е предвидено участието на различни лектори – свещеници.
Коментар на Последните дни
Обикновено българските политици се бият в гърдите за да демонстрират изключителната си православна вяра. Но явно това време е отминало. Сега е ред да се издигне знамето на единението на всички религии и нещо повече - ангажираността на политиците с Ватикана. Защото без разрешението на понтифекса на тази земя нищо не може и не трябва да се върши. Всъщност, така е било винаги, но се пазеше в тайна. Но Архивите и Небесните книги пазят всички подробности:
Откровение 13:8 И ще му се поклонят всички, които живеят на земята, всеки, чието име не е било записано от създанието на света в книгата на живота на закланото Агне.
Николай Георгиев