„На 24 май от 8.30 ч. папа Франциск ще приеме на аудиенция в Апостолическия дворец във Ватикана, президента на Съединените щати, Доналд Тръмп, който след това ще се срещнe с ватиканския държавен секретар, кард. Пиетро Паролин и секретаря за Отношенията с държавите, монс. Пол Ричард Галахър“, това съобщава Ватиканския пресцентър в нота публикувана на 4 май.
Само преди броени дни, по време на полета от Кайро в края на своята апостолическа визита в Египет, запитан от журналист дали ще се срещна с президента Тръмп по време на визита му в Италия за Г7 в Таормира, папа Франциск отговори, че приема „всеки държавен глава, който поиска аудиенция с него“.
Визитата на американския президент във Ватикана се помества и в рамките на неговата първа международна визита, по време на която ще посети Саудитска Арабия, Ватикана и Израел. Президентският тур ще приключи със срещата с НАТО в Брюксел на 25 май и с тази на Г7 в Таормина на остров Сицилия на 26 май.
Едва ли в новозаветната история може да бъде открита година като настоящата. Толкова много събития, важни дати, юбилеи, очаквани срещи и възможни "прегръдки" от политически и религиозен характер минаха и предстоят, че дори светските хора усещат образуването на ужасен вихър, който да промени до невъзможност живота на човечеството. Един от най-очакваните дни от страна на политическите и религиозните кръгове е обявената за 24 май във Ватикана аудиенция на Франциск с президента на Съединените щати Доналд Тръмп. И преди американски държавен глава е ходил в Рим. Но тази среща се очаква да бъде от по-различно естество, тъй като начело на Католическата църква стои йезуит, а президент на САЩ е човек, който също е учил в йезуитски университет. Действията и на двамата са доста сходни. Франциск привлича всички към себе си, проявявайки се като синдикален и хуманитарен деятел, а Тръмп не само обеща, но и изпълнява ангажиментите си към католическите си избиратели. Последната стъпка на американския държавен глава - посягането на Поправката Джонсън - беше аплодирана от много религиозни лидери и особено от кардинал Уърл, тъй като разкрива пътя на Католическата църква към властта в САЩ. Ще бъде странно, ако аудиенцията, дадена от Франциск на Тръмп бъде безрезултатна и на нея не се договорят още действия по намесата на Ватикана в американската политическа действителност.
“Когато протестантизмът протегне ръката си над бездната, за да хване десницата на Рим, когато подаде ръката си над пропастта, за да хване тази на спиритизма, когато под влияние на този троен съюз нашата страна се отрече от всеки принцип на Конституцията на протестантско и републиканско управление, създавайки условия за пропагандиране на папските лъжи и заблуди, дотогава можем да кажем, че времето за чудната дейност на Сатана е дошло и краят е близо” (“Свидетелства”, т.5).
Николай Георгиев