
Папа Франциск каза, че предстоящото му пътуване до Светите земи цели да засили връзките с православните християни. Но тридневната визита през май също ще наблегне на тесните връзки на Франциск с еврейската общност, приближаването му до мюсюлманите и отдавнашния призив на Ватикана за мир между Израел и палестинците.
Съобщението беше направено в неделя, когато държавният глава на САЩ, Джон Кери приключи тридневни разговори с израелски и палестински лидери в новия опит на САЩ за мир.
Франциск, йезуит от Аржентина, е четвъртият папа, който ще посети Светите земи след историческото посещение на папа Павел VI през 1964 г.
В речта си по случай Рождество Христово, Франциск призова за молитви за Светите земи, казвайки: "Благослови земята, където ти избра да се явиш на света, и дай благоприятен изход на мирните преговори между израелци и палестинци."
Като архиепископ на Буенос Айрес, бившият кардинал Хорхе Марио Берголио – сега папа Франциск – направи междурелигиозния диалог главен приоритет, домакинствайки на годишната международна церемония в катедралата в Аржентинската столица за насърчаване на религиозната хармония и написвайки книга за вярата със своя добър приятел равинът Аврам Скорка.
"Надяваме се на нов проблясък на светлина след тази визита в отношенията с православните, мюсюлманите и евреите", каза монсеньор Уилям Схомали, помощник – епископ в Ерусалим, пред радио Ватикана.
И трите правителства приветстваха папската визита.
Палестинската информационна агенция "Уафа" съобщи, че президентът Махмуд Абаз се надява, че визитата "ще допринесе за облекчаване страданията на палестинците, които се стремят към свобода, справедливост и независимост."
В Йерусалим, израелският външен министър Игал Палмър каза, че Франциск ще бъде посрещнат топло, както са били посрещани и неговите предшественици.
От кралския палат в Йордания казаха, че визитата на Франциск в Аман на 24 май ще отбележи "значителен напредък в отношенията на братство и прощение между християни и мюсюлмани и ще укрепи посланието за мир."
Франциск каза, че неговата основна цел е да отбележи 50 годишнината от историческата среща в Йерусалим между папа Павел VI и тогавашния духовен лидер на световните православни християни, вселенския патриарх Атенагор.
Католици и православни са разделени от Големия разкол през 1054 г, главно заради разногласията си относно върховенството на папата.
Франциск ще бъде придружен в Йерусалим от настоящия вселенски патриарх Вартоломей, който стана първия вселенски лидер, присъствал на папско въдворяване от Разкола насам, когато той пътува до Рим за встъпителната меса на Франциск като папа през март. Двамата ще отслужат меса заедно в църквата на Божи гроб, където набожните вярват, че Христос е бил разпънат и погребан.
Пълният маршрут на папата не е бил оповестен, но равин Скорка се надява, че папата ще отиде при Стената на плача – най–святото място, където евреите могат да се молят в Йерусалим.
Католическата църква в Светите земи каза, че визитата е насочена "главно в разпространяване и насърчаване на любовта, сътрудничеството и мира между всички жители".
След десетилетия на нежелание от страна на Ватикана да признае еврейската държава, роденият в Полша Йоан Павел II започна да променя официалните взаимоотношения през 1993 и през 2000 г. направи официална визита в Израел, която включваше посещения на паметника на Холокоста "Яд Вашем" и на Стената на плача, където той остави собственоръчно написана молба за прошка за християнското преследване.
Роденият в Германия папа Бенедикт 16 посети Израел 9 години по-късно.
Има една интересна подробност в дейността на Франциск: докато предишните папи си бяха поставили за задача да обиколят света, този върши обратното: интересува се само от мястото, което може да му спечели световен престиж – Ерусалим! Предишните “Свети отци” вече “покориха” отделни страни. В Израел обаче мястото все още не е “завладяно”. Йоан Павел II и Бенедикт XVI подготвиха почвата и третият от тази тройка остава да забие знамето си в Града на мира. Не случайно посещението му ще бъде свързано не с туристическо пътуване, а с политическа и религиозна цел. А тя е: “да засили връзките с православните християни”, ще наблегне на тесните връзки на Франциск с еврейската общност, приближаването му до мюсюлманите и отдавнашния призив на Ватикана за мир между Израел”, “нов проблясък на светлина след тази визита в отношенията с православните, мюсюлманите и евреите", "значителен напредък в отношенията на братство и прощение между християни и мюсюлмани и ще укрепи посланието за мир."
Ще бъде ли успешно това “турне”? Със сигурност, щом “равин Скорка се надява, че папата ще отиде при Стената на плача – най–святото място, където евреите могат да се молят в Йерусалим.”
Но най-впечатляващото от всичко е, че визитата е насочена "главно в разпространяване и насърчаване на любовта, сътрудничеството и мира между всички жители".
Не казва ли апостолът, че “Когато казват: Мир и безопасност! Ще ги постигне внезапно погубление”?
В “името на мира и сигурността” Сатана чрез своя инструмент води света към бунт и само тези, които четат Божието слово и изследват пророчествата ще разберат, че Католическата църква съвсем не се вълнува дали ще има мир, а желае поклонението на света.