
„Да се даде абсолютен приоритет на бедните, на бежанците, на страдащите, на бездомните и на изключените, без разлика на националност, раса, религия и култура, отричайки въоръжените конфликти“. Този апел отправя папа Франциск към световните лидери, в посланието си към участниците в тазгодишната среща на върха на Г-20, която се провежда в германския град Хамбург. Посланието е адресирано до германския канцлер г-жа Ангела Меркел, която председателства срещата.
Апелът на папа Бергольо се позовава на програмния документ на неговия понтификат – апостолическото насърчение „Evangelii Gaudium“. Светият Отец пожелава „ефикасно решение, което да продължава във времето и насърчава да се задейства нов етап на развитие – „иновативен, устойчив, зачитащ околната среда и включващ всички хора и народи“.
Като се обръща към държавните и правителствени ръководители на Г-20 и към цялата световна общност, Светият Отец отправя „прочувствен апел“ към „трагичното положение“ в Южен Судан, в басейна на Езерото Чад, в Африканския рог и в Йемен, като припомня, че „30 милиона души нямат храна и вода, за да оцелеят“. Папата подчертава, че спешната помощ за тези населения ще бъде „знак на сериозния и истински ангажимент в средносрочен план, за реформиране на световната икономика“.
Папата подчертава, че целта на срещата на Г-20 и на други подобни срещи е тази „да се разрешат мирно икономическите различия и да се намерят общи финансови и търговски правила, които да позволят цялостното развитие на всички“, за постигане на „глобалната програма за устойчиво развитие 2030, приета от ООН“ и целите на устойчивото развитие. Папата отбелязва, че това няма да бъде възможно, ако всички страни не се ангажират „да се намали съществено нивото на конфликтност, да се спре настоящата надпревара във въоръжаването и да се отрече прякото и косвено участие в конфликтите“.
Папа Бергольо посочва, че „новите идеологии“ за абсолютна автономност на пазарите и за финансови спекулации, оставят болезнена следа на „изключване и отхвърляне“, и „дори на смърт“. Папата призовава присъстващите на срещата в Хамбург да си припомнят примера на европейските и световни лидери, които „винаги са предпочитали диалога и търсенето на общи решения“, като Шуман, Де Гаспери, Аденауер, Моне.
В заключение, папа Франциск отправя директен апел към ръководителите на Г-20, като ги насърчава да не се концентрират само „върху малкия брой държави, които представляват 90% от световното производство на блага и услуги, а да мислят и за другите – държави и хора – чийто глас не е така силен на световната политическа сцена“: това са именно онези, които „страдат повече от вредните последици на икономическите кризи, за които те имат малка или нямат никаква отговорност“. В същото време, Папата изтъква, че това „голямо мнозинство, което в икономически смисъл представлява само 10% от общото производство“, е онази част от човечеството, която „би могла да има най-големият потенциал, за да допринесе за напредъка на всички“.
Коментар на Последните дни
Духовният лидер на над 1, 2 милиарда християни вместо да се занимава с това, което би трябвало да върши като поставен начело на вярващи хора, върши неща, нямащи никаква връзка с претенциите му за Наместник на Христос. Господ каза: "Царството Ми не е от този свят" и нито веднъж не се обърна към политическите партии или управниците за да им даде наставление как да се справят с климатичните промени или да им определи програма за устойчиво развитие за следващите две хилядолетия. Франциск обаче е по-загрижен от Христос и не само казва какви трябва да са приоритетите на Г-20, но прави оценка на дейността на страните-членки и почти им нарежда с какво да се ангажират и как да го осъществят. Най-"ценното" в посланието е мисълта, която се вижда от пръв поглед: "Правете каквото ви казвам и земята ще стане рай". Само че Исус каза:
Йоан 12:8 Защото сиромасите всякога се намират между вас, но Аз не се намирам всякога.
Явно Франциск се бори да изгради земно царство и, според пророчеството, ще успее да го осъществи за кратко време. Но
Откровение 17:12 и десетте рога, които си видял, са десет царе, които още не са получили царска власт, но за един час получават власт като царе заедно със звяра;
13 те са единомислени и предават на звяра своята сила и власт;
14 те ще воюват против Агнето, но Агнето ще ги победи, защото е Господ на господарите и Цар на царете; тоже и ония, които са с Него, ще победят, които са звани, избрани и верни.
Николай Георгиев