
Корпоративната адвентна идентичност ще получи първото си обновление от двадесет години насам
Силвър Спринг – Генералната конференция на адвентистите от седмия ден е обявила първата промяна към корпоративната идентичност на деноминацията от над две десетилетия насам. Директорът по комуникациите към Генералната конференция, Уилямс Коста младши, разпространи изображение с предложени промени към лого графиката на адвентистите от седмия ден, на пролетната среща на изпълнителния комитет към Генералната конференция за 2016 г.
Коста каза, че промените към логото, характеризирани като относително малки, ще бъдат гласувани по време на годишния събор на Генералната конференция за 2016 г. този октомври. Настоящата корпоративна идентичност на адвентистите от седмия ден беше приета официаллно на есенния събор през 1996 г. (сега годишен събор) на изпълнителния комитет към Генералната конференция.
Когато корпоративната идентичност на деноминацията беше разкрита за обществеността в началото на 1997 г., директорът по комуникациите към Генералната конференция, Раймунд Дабровски, каза:
Тази нова корпоративна идентичност за Църквата на адвентистите от седмия ден отразява дълбоката ни и трайна вяра в Исус Христос като центъра на живота и вярата ни. Молитвата ми е тази графична репрезентация на това, което сме ние, да бъде използвана по целия свят като познат символ на нашата Църква и на нейните ценности.
Логото включва елементи, които изобразяват ценности и вярвания, централни за Адвентната вяра:
Линиите в горната част на дизайна предполагат насочен нагоре импулс, символизиращ възкресението и възнесението в небето при Христовото второ пришествие, върховния фокус на нашата вяра. Формата, очертана от трите линии, обкръжаващи загатната сфера представлява трите ангела от Откровение 14 гл., обикалящи земното кълбо, и нашето поръчение да занесем Евангелието до целия свят. Общата форма образува пламък, символизиращ Светия Дух. Символът на кръста, представляващ Евангелието на спасението, е разположен в центъра на дизайна, за да подчертае Христовата жертва, която е централна тема в Адвентната вяра. Библията образува основата на дизайна и представлява библейската основа на нашите вярвания. Изобразена е в напълно отворено положение, което предполага пълно приемане на Божието слово. Нашата надежда и молитва е, че макар и това лого да е много проста картина на основата на Адвентните убеждения и ценности, то ще бъде познаваем символ на Адвентната вест пред света.
Предложените изменения отразяват един корпоративен дух на времето [от немски: Zeitgeist], който улеснява неформалния, направен за мрежата лого дизайн. Шрифт Sans-Serif заменя настоящите главни букви, шрифт Serif. Много съвременни изследвания на фабрични марки са изминали този път, като поощряват по-малко формалните съвременни шрифтове над класическите.
Изоставянето на шрифта с изцяло главни букви предоставя прагматично решение на един чест проблем. „Адвентист от седмия ден” често е писано неправилно [англ.: Seventh-day Adventist към Seventh Day Adventist] в медийни доклади и обсъждания извън деноминацията (в някои случаи също и вътре в деноминацията). Употребата на главни и малки букви изяснява правилната капитализация на името.
Настоящата версия на логото носи бегла прилика с начина, по който Църквата на Исус Христос на светиите от последните дни (мормоните) оформя своето име.
Когато разкри измененията към логото на пролетната среща, Коста не даде признак, че се търси обществено сътрудничество (по-късно научихме, че в осъвременяването са имали принос Брайън Грей, Южно-Тихоокеанската дивизия на адвентистите от седмия ден – която вече е въвела нов шрифт за думите „Адвентисти от седмия ден” в официалните си публикации – и дизайнерът Клинтън Кини от 316 Creative).
Първончалното споделяне на повторния дизайн на логото в социалните медии привлече еднакво неблагосклонни реакции. Както от Facebook странцата на сп. Spectrum, така и от страницата в Twitter на Adventist News, адвентистите изразиха гласно тревогата си. Критиците на новия вид направиха възражение особено към допълнението на „кутията”, заобикаляща логото. „Не харесвам тази ‘черна кутия’, нито какъвто и да е вид кутия!”, каза един коментиращ. „Ъгловато е. Загубило е грациозността на първоначалното лого,” каза друг. „’Новото’ лого ще изисква много повече мастило за печатане поради черния фон,” предположи някой друг.
Други предположиха, че кръстът би трябвало да се направи по-изпъкнал и някои не харесаха избора на шрифт.
Един коментатор сравни повторния дизайн с бедствен опит от страна на компанията за облекла Gap да се претвори своето лого.
Коментар на "Ето, ида скоро":
Предложението за ново лого е странно, още повече, че дори настоящото има съмнителна символика. Дошло на мястото на трите ангела, сегашното прави "впечатление" с линиите, които по някакъв необясним начин уж заменили небесните вестители. Тези символи - трите линии - могат да се видят къде ли не - включително и на логото на ССЦ (Световен съвет на църквите), МСПД (Мюсюлмански съвет за публични дела) и ОСКЮ (Обединени синагоги на консервативния юдаизъм).
Дали смяната на "бялото" лого с "черното" му отражение не е с цел да покаже нещо на събиращите се на тази среща? Чувам как отново се шепне: "Конспирация, конспирация, конспирация." Ако един детайл е съмнителен, може да се говори за такава. Ако са два - също. Ако са три - вероятността става незначителна. Но когато всички религии имат един и същи елемент в логото си и се събират да подпишат декларация срещу радикализацията, а Божията църква по същото време извършва "Ню Ейдж"- промяна в логото си, дори най-големите скептици трябва да се замислят какво се крие зад всичко това и дали "конспирацията" наистина е конспирация, но се огражда от някого в кавички, за да не й се обърне внимание.
Николай Георгиев